Český rozhlas Brno 'poslouchají' díky unikátnímu projektu i hluší

Každý rok se třetí týden v září slaví kromě podzimní rovnodennosti i Mezinárodní den neslyšících. Málokdo si umí představit, že by neslyšící mohli poslouchat rozhlas. Unie neslyšících Brno se to rozhodla změnit. Ve všední dny vysílání Českého rozhlasu Brno proto neslyšícím textově tlumočí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Redaktorka, moderátorka (ilustrační fotografie) | Foto: Khalil Baalbaki

Libuše Machová sedí u stolu a kouká na dvě obrazovky – na jedné má spuštěné internetové vysílání Českého rozhlasu Brno a na druhé se objevuje v okně text, který rychlými úhozy prsty bije do klávesnice.

„V praxi to vypadá tak, že já poslouchám rádio a hned přepisuji to, co je řečeno. Funguje to jako klasické on-line rádio, takže to, co píšu, je hned vidět na internetu. Snažím se psát tak rychle, abych všechny ty informace předala,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o projektu, díky kterému můžou rádio 'poslouchat' i neslyšící, zjišťovala redaktorka Martina Pelcová

Textovou tlumočnicí se stala na jaře, kdy byl projekt spuštěn. Za tu dobu si zvykla se v krátkém okamžiku rozhodovat, které informace přepíše a které z časových důvodů vypustí:

„Určitě musím něco vypouštět, některé věci jsou složité, takže se je snažím i zjednodušovat. A když jsou třeba tři hosté a mluví jeden přes druhého, tak se to nedá přepsat všechno.“

S kolegyní pracuje na dvě směny – od devíti do půl druhé a od půl druhé do pěti. Přestávku má, když hraje hudba. Čtenáři si prý zatím službu chválí, tlumočnici jen sem tam upozorní na gramatickou chybu.

Přepisování rozhlasového vysílání v reálném čase, jak ho provádějí v Unii neslyšících Brno, je jediným projektem svého druhu v České republice.

Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme