Český rozhlas Plzeň odhalil pamětní desku na místě prvního vysílání v roce 1945

V Plzni na soutoku řek Mže a Radbuzy je ode dneška pamětní deska Českého rozhlasu Plzeň. Právě z tohoto romantického místa ve Štruncových sadech se v roce 1945 ozvalo první svobodné rozhlasové vysílání na území města. Na odhalení desky došlo dnes odpoledne v rámci oslav letošního výročí 90 let Českého rozhlasu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odhalení pamětní desky Českého rozhlasu Plzeň

Odhalení pamětní desky Českého rozhlasu Plzeň | Foto: Jana Kosová

Mosazná pamětní deska je zasazená ve velkém opracovaném kameni a je na ní tento text:
5. květen 1945. Den prvního svobodného vysílání v českém jazyce na území Plzně.

„Chtěli jsme, protože si připomínáme 90. výročí vysílání rozhlasu, abychom měli i památku na to, že zde se právě v květnu 1945 rozezněly první zvuky rozhlasu,“ říká ředitel Českého rozhlasu Plzeň Zdeněk Levý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odhalení pamětní desky přihlížela reportérka Jana Kosová

Právě zde, v místě zvaném Na obcizně, obsadili občané Plzně pod vedením Karla Šindlera, pozdějšího prvního ředitele rozhlasového studia Plzeň, po dramatickém boji německou vysílačku, jejímž prostřednictvím 5. května 1945 ve 12.05 zazněla z éteru tato slova: Hovoří Plzeň, svobodná Plzeň hovoří.

Na slavnostním odhalení nechyběla dcera Karla Šindlera Věra Žákovcová, podle které by měl její otec z pamětní desky velkou radost.

Přišla i Dagmar Lípová, která 5. května 1945 byla přímo u toho. Byla pravou rukou Karla Šindlera a první hlasatelkou. Právě ona iniciovala zviditelnění tohoto pamětního místa v Plzni.

„Pan Šindler byl velmi statečný a pomocí vysílačky, kterou přepadl, usměrňoval život ve městě. Mojí rolí bylo pomáhat při vysílání, tlumočit, když byla na vysílač dosazena hlídka americké armády,“ vypráví.

Dostavil se i primátor Plzně Martin Baxa, podle kterého je nutné si připomínat každý projev odvahy a hrdinství z různých období.

„Musíme si připomínat každý projev odvahy a hrdinství z různých období. A to, že v květnu 1945, kdy poslední chvíle nikdo nevěděl, co se může stát, se na tomto místě ozvalo prví svobodné vysílání v Plzni, je věc, která stojí za připomenutí,“ říká.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme