Čeští i slovenští hasiči v Praze soutěžili ve vyprošťování lidí z havarovaných aut

Asi osmdesátka hasičů se dnes sjela do pražských Letňan, kde změřili síly ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Už 19. ročníku Memoriálu Františka Kohouta se zúčastnilo 18 družstev z celé republiky a jedno až ze slovenské Nitry.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

19. hasičský Memorial Františka Kohouta – soutěž ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel

19. hasičský Memorial Františka Kohouta – soutěž ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel | Foto: Evelyna Kulíšková

Kláním si čeští hasiči připomínají tragické úmrtí svého někdejšího velitele, který v roce 1994 zahynul právě při autonehodě.

„Tato situace je fiktivní nehoda – auto na boku, je tedy zpravidla potřeba sundat celá střecha a je to celé komplikované. Auto na boku je velmi nestabilní, rozpěrné tyče jsou tady proto, aby se to nepřevalilo,“ přibližuje scénář zásahu hlavní rozhodčí Petr Novák ze smíchovské stanice.

Posuzuje se technika, taktika i předlékařská pomoc. Vše musí soutěžící hasiči stihnout v časovém limitu 15 minut.

„Hodnotí se tam i přístup k místu, komunikace se zraněným. Pak technika vyproštění, jak se vlastně provede celý zásah i případná reakce na nastalé problémy. Celý zásah je ukončen předáním zraněného do záchranného vozu,“ dodává hlavní rozhodčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Evelyna Kulíšková sledovala hasičské klání

To už ale družstvo z Třince hydraulickými nůžkami na plech pomalu proniká do zdemolovaného vozu a promlouvá ke zraněné ženě.

„Člověk je v autě zkroucený, všechno ho bolí, a i když vím, že za 15 minut budu venku, tak mi ten čas přijde opravdu strašně dlouhý. Ale všichni hasiči s pacientem komunikují a poskytují mu veškerý komfort a péči,“ dělí se o zážitky z havarovaného auta figurantka Pavla.

Podobné nehody tvoří asi třetinu všech případů nahlášených na linku 150. Podle velitele družstva z pražského Chodova Romana Topinky už k nim přesto hasiči vyjíždějí méně často než dřív. Auta jsou podle něj bezpečnější, a pokud se nesrazí například s kamionem, složité vyprošťování většinou není nutné. S vývojem vozů jsou ale spojená jiná úskalí.

„Musíme v dnešní době dávat pozor na to, co vozidla převážejí. Mohou tam být nebezpečné látky, výbušniny, ostré předměty, zbraně, drogy. A vlastně i jaký mají vozidla pohon. Už se nepoužívá jen benzin a nafta, ale i LPG, elektromobily a tak dále,“ dodává Topinka.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme