Čeští muzikanti pomáhají rozšiřovat flašinety na Slovensko

Zatímco v České republice jsou flašinety celkem běžná věc, na Slovensku byste je hledali těžko. I proto si etnografové z Bratislavy pozvali české flašinetáře, aby pomohli starý hudební nástroj trochu připomenout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna ze stálic slavností. Flašinetář, který je i na našich prospektech.

Bratislavskými ulicemi tak zněly české šlágry a při troše fantazie jste se mohli cítit jako někdy před sto lety. Petr Nekuža z technického muzea v Brně předvedl svoje krasavce. Spolu s kolegou dotáhnul na bratislavskou pěší zónu několik flašinetů a všichni dohromady právem vzbuzovaly obdiv kolemjdoucích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O flašinetářích v Blavě na Slovensku hovoří redaktor Českého rozhlasu Vojtěch Berger

Oba čeští flašinetáři jsou seriózní pánové s vysokoškolskými tituly. Pro tuto příležitost si ale neváhali navléknout vesty a čapky v retro stylu, tak aby ladili ke svým nástrojům.

„Teď když je v Bratislavě pod mrakem a je velká vlhkost, tak hrají flašinety krásně. Ale pokud by na ně svítilo sluníčko a dřevo by začalo vysychat, zvuk by se začal ztrácet, protože píšťaly by vyschly,“ říká Petr Nekuža.

Otázkou je proč na Slovensku flašinety nezdomácněly. Že by se mechanické nástroje, které kdysi měly nahradit živé muzikanty, líbily spíš českým hračičkům než bohémským slovenským hudebníkům? Jasno v tom nemá ani Petr Nekuža, který toho o flašinetech ví opravdu hodně:

„Na některé jednoduché otázky je složitá odpověď. Víceméně kdysi, když jsme byli pohromadě jako Československo, tak se to prolínalo. Nyní na Slovensku flašinetáři nejsou nebo zatím o nich nevíme. Třeba tato akce přispěje k tomu, že se objeví a že se opět dáme dohromady.“

Vojtěch Berger, David Hartmann Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme