Čeští, němečtí a polští policisté společně cvičí na východě Čech zásahy proti extremistům

Čeští policisté spojili síly s německými a polskými kolegy. Včera a dnes společně cvičí na východě Čech. Výcvik je zaměřený na zásahy proti extremistům. Speciální pořádkové jednotky tří zemí se při něm zaměřují nejen na taktiku, ale zapotí se i v terénu. Zatímco dnes cvičí v Pardubicích, včera byli v Odolově na Trutnovsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičení pořádkových jednotek na Trutnovsku | Foto: Ondřej Vaňura

50 policistů z pořádkových jednotek, z toho deset z Německa a deset z Polska, poslouchá pokyny před prvním úkolem. Zdolat musí 300 metrů dlouhou štolu plnou zatáček, slepých uliček a překážek.

Všichni nakonec štolou prošli bez větších problémů. Orientace ve tmě na první pohled s extremismem moc nesouvisí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cvičení pořádkových jednotek navštívil redaktor Ondřej Vaňura

„Je to i zvyšování psychické odolnosti, každý člověk má nějaké slabiny. Policisté například zjistí, že mají klaustrofobii ve stísněných prostorech. My pak máme možnost s tím pracovat,“ vysvětluje velitel pořádkové jednotky Pardubického kraje Zdeněk Klubrt. S polskými a německými kolegy spolupracuje už čtyři roky.

„Pro nás je to výhodou, protože oni znají prostředí – pravicové i levicové extremisty. Pomáhají nám s tím - jak je zvládají, jaké mají postupy. Je to pro nás obrovský přínos. My navštěvujeme jejich zemi a oni navštěvují nás,“ prozrazuje výhody spolupráce Klubrt.

Dnes už se policisté přesunou do Pardubic. Připojí se k nim i speciální pořádková jednotka z Prahy.

Cvičení pořádkových jednotek na Trutnovsku | Foto: Ondřej Vaňura

„Půjde o 200 policistů. Je to zaměřené na přerůstající romskou problematiku a pravicové extremisty a vzájemnou nesnášenlivost. Bude tam nějaká barikádová situace, kdy se nám dav oddělí. Budou se nám barikádovat v místnostech,“ popisuje výcvik velitel.

Zkušenosti z cvičení můžou policisté v praxi použít nejen při demonstracích, ale například i při rizikových fotbalových zápasech.

Cvičení pořádkových jednotek na Trutnovsku | Foto: Ondřej Vaňura

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme