Cestování autobusem v Ústeckém kraji od září zřejmě podraží

Lidé, kteří jezdí v Ústeckém kraji autobusy, si zřejmě po prázdninách připlatí. Rada kraje totiž schválila hranice, do které můžou autobusoví dopravci zvýšit ceny. Jedná se řádově o koruny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náhradní autobusová doprava XC | Foto: Marián Vojtek

Důvodem jsou podle kraje rostoucí náklady na dopravu, hlavně kvůli naftě a DPH.

„Kraj by rád přistoupil ke zdražení z jednoho prostého důvodu. V podstatě sedm let se nezdražovalo, rostou nám náklady a zároveň se i zvyšuje DPH. Tudíž nám klesají tržby a my musíme přistoupit k tomuto nepříznivému kroku,“ vysvětluje vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Jindřich Franěk.

Podle něj teď záleží na dopravcích, o kolik jízdenky skutečně podraží. „V současné době rada schválila pouze mantinely, ve kterých k tomu zdražení může dojít. Ale musí to být dopravci, kteří podle smlouvy požádají o změnu tarifu. Může dojít k nějakému zdražení, to ano, ale je to zdražení o řádově jednotky korun,“ říká Franěk.

Největší zdražení se bude týkat obyčejného jízdného na linkách, které jezdí do 50kilometrové vzdálenosti. Například na trase z Mostu do Lovosic zaplatí cestující po zdražení místo dosavadních 52 korun 63 korun. Cena tak může vzrůst až o 11 korun.

U žákovského jízdného se v závislosti na vzdálenosti zvednou ceny maximálně o 8 korun, pro držitele ZTP pak maximálně o 2 koruny. Zdražení jízdného se plánuje na září.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme