Cestu proti gravitaci mapuje výstava kořenových krápníků v Chrudimi

V Chrudimi jsou vystavené fotografie kořenových krápníků, speciálních úvarů, které se objevují v českých jeskyních. Ve výstavní síni Vodních zdrojů je výstava přístupná každý pracovní den a potrvá až do konce ledna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kořenové krápníky

Kořenové krápníky | Foto: Roman Mlejnek

Kořenové krápníky jsou živé útvary. Vznikají dopadem kapek vody na kořeny stromů, který prorostly do nekrasové jeskyně či pod skalní převis.

„Kapičky vody narušují samotné kořeny a z těch kořenů potom vyrůstá jemné kořenové vlášení, které roste proti gravitaci, proti tomu skapu,“ vysvětluje přírodovědec Jiří Rejl.

V kapičkách vody jsou rozpuštěny drobné částečky písku, takže vznikají útvary, které jsou velmi podobné krápníkům klasickým.

Kořenové krápníky byly na území České republiky poprvé objevené v roce 1979 v jeskyni zvané Kořenka v Adršpašsko-teplických skalách.

Tyto útvary rostou 50 až 100 let a vyskytují se pouze v závislosti na svém stromu. Pokud strom například pokácí vichřice, jako živé organismy umírají. Největší kořenové krápníky dosahují až 70 centimetrů.

Výstava mapuje kořenové krápníky z Adršpašsko-teplických či Prachovských skal, Labských pískovců či údolí Labe u Dvora Králové. Končí až posledního ledna a je přístupná pouze v pracovní dny.

Marína Dvořáková, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme