Cestu proti gravitaci mapuje výstava kořenových krápníků v Chrudimi

V Chrudimi jsou vystavené fotografie kořenových krápníků, speciálních úvarů, které se objevují v českých jeskyních. Ve výstavní síni Vodních zdrojů je výstava přístupná každý pracovní den a potrvá až do konce ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kořenové krápníky | Foto: Roman Mlejnek

Kořenové krápníky jsou živé útvary. Vznikají dopadem kapek vody na kořeny stromů, který prorostly do nekrasové jeskyně či pod skalní převis.

„Kapičky vody narušují samotné kořeny a z těch kořenů potom vyrůstá jemné kořenové vlášení, které roste proti gravitaci, proti tomu skapu,“ vysvětluje přírodovědec Jiří Rejl.

V kapičkách vody jsou rozpuštěny drobné částečky písku, takže vznikají útvary, které jsou velmi podobné krápníkům klasickým.

Kořenové krápníky byly na území České republiky poprvé objevené v roce 1979 v jeskyni zvané Kořenka v Adršpašsko-teplických skalách.

Tyto útvary rostou 50 až 100 let a vyskytují se pouze v závislosti na svém stromu. Pokud strom například pokácí vichřice, jako živé organismy umírají. Největší kořenové krápníky dosahují až 70 centimetrů.

Výstava mapuje kořenové krápníky z Adršpašsko-teplických či Prachovských skal, Labských pískovců či údolí Labe u Dvora Králové. Končí až posledního ledna a je přístupná pouze v pracovní dny.

Marína Dvořáková, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme