Cestující si mohou zpříjemnit čekání na pražském letišti hrou na piano

Cestující na letišti Václava Havla si můžou zkrátit čekání na svůj odlet hrou na piano. V prostorách 2. terminálu přibyl další z hudebních nástrojů, které se objevují pod hlavičkou projektu Piana na ulici ve veřejném prostoru v různých místech Prahy. Zahrát si může kdokoli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přejmenování ruzyňského letiště na Letiště Václava Havla, terminál 2 | Foto: Filip Jandourek

Dvorní ladič projektu Piana na ulici Vít Horažďovský připravuje další hudební nástroj pro cestující na 2. terminálu ruzyňského letiště. Stará se o všechna piana ve veřejném prostoru.

„Je to kamarád, který nám s tím za minimum peněz pomáhá. Teď ho budu muset poslat do Pardubic a Hradce Králové na objížďku, aby to tam zkontroloval a přeladil. Je to hrdina, že nám to dělá za minimum peněz,“ nešetří chválou kavárník a autor nápadu Piana na ulici Ondřej Kobza.

„V jednom rozhovoru jsem říkal, že by město mělo platit svého ladiče pian, který by měl nějaký úbor. Kdybych byl primátorem, něco takového udělám, protože si myslím, že je to skvělý PR. Ten člověk by se o to staral, dohlížel by na to, čistil by klapky. Je to takové romantické povolání,“ domnívá se Kobza.

Přehrát

00:00 / 00:00

Piano na letišti Václava Havla si prohlédla reportérka Zuzana Márová

Na základě své zkušenosti tvrdí, že tu nástroj moc odpočívat nebude a že zajistí kolemjdoucím spoustu emotivních momentů. Zároveň podotýká, že by fotky a videa z letiště, které se díky cestujícím rozšíří po světě, mohly pomoct v propagaci Prahy.

Toto piano získal zdarma jen za odvoz, lidé už se mu sami ozývají a Ondřej Kobza je rád, že se nápad uchytil.

„Ze začátku bylo těžké přesvědčit úředníky o smyslu téhle akce. Báli se, že to někdo rozbije, a neviděli důvod. Já vyzývám i ostatní lidi, aby si něco takového udělali ve vlastním městě nebo vymysleli jiný nápad, co umístit do veřejného prostoru. To je moje mise na rok 2014,“říká Kobza.

Náhodní hudebníci mají přes okno inspirativní výhled na letadla a do krajiny.

Na letišti tráví lidé někdy i dlouhé hodiny čekáním. Piano se zde objevilo tedy velmi příhodně, aby ukrátilo čas nebo zpříjemnilo cestujícím čekání. Dostat ho sem ale nebyl úplně lehký úkol.

„Piano muselo projít bezpečnostní kontrolou jako každé zavazadlo i cestující. Vzhledem k tomu, že je velké a takový rentgen máme jenom jeden a ještě v jiné části letiště, museli jsme klavír částečně rozložit, prohlédnout a zkontrolovat ručním detektorem na výbušniny,“ popisuje mluvčí letiště Václava Havla Eva Krejčí.

Od 10. srpna, kdy se projekt spustil, se piana začala objevovat po celé republice. Teď přes zimu jich ubylo, ale až to počasí dovolí, odhaduje Kobza 40 až 50 kusů nástrojů v ulicích měst.

Zuzana Márová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme