Cestující v Pardubickém kraji čekají změny jízdních řádů. K lepšímu ale nepovedou

Nové vedení Pardubického kraje připravilo od dnešního dne změny jízdních řádů. Už teď je ale jasné, že všichni spokojeni nebudou. Desítky spojů cestující v jízdním řádu vůbec nenajdou a stovky linek čeká omezení v letních měsících.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jízdní řády MHD v Chomutově | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

Loňská revoluce v jízdních řádech linkových autobusů a vlaků v Pardubickém kraji skončila fiaskem. Dospělí měli problém dostat se do práce, děti do školy, spoje nenavazovaly, a přestože jezdilo víc autobusů, cestující byli nespokojení.

„Za Netolického a Duška nebudou žádné experimenty,“ sliboval na začátku roku hejtman Martin Netolický s tím, že nové vedení kraje opraví zpackanou revoluci v jízdních řádech, která loni komplikovala život tisícům cestujících. „Vracíme se k modelu, na který byli občané zvyklí,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových jízdních řádech v Pardubickém kraji informovala redaktorka Drahomíra Bačkorová.

Záměr vrátit jízdní řády do podoby roku 2011 ale některé starosty nepotěšil.

„Teď lidem jízdní řády vyhovovaly. Každému normálnímu člověku bylo jasné, že tolik autobusů se nemůže pokrýt. Že to neobstojí,“ podotkla starostka Žumberku na Chrudimsku Yveta Ždímalová.

Pardubický kraj se nakonec místo návratu ke starým jízdním řádům pokusil reagovat na požadavky starostů - stejně ale kvůli nedostatku peněz ruší nebo omezuje stovky spojů.

„Zhruba o třiceti procentech cestujících nemáme evidenci díky jednotlivým a časovým jízdenkám, tak je možné, že mohl být navržen ke zrušení i spoj, ve kterém může jet 10 až 15 cestujících,“ říká hejtmanův náměstek Jaromír Dušek.

Nové jízdní řády už teď kritizuje starosta Svojanova Josef Gracias: „Jsme v situaci, na kterou jsme od začátku upozorňovali, že naši občané nemají možnost, ani děti, dostat se těmito spoji do škol a do práce. Běžně se nám stává, že někde zůstávají na zastávkách, odkud dál autobus nejede.“

Pardubický kraj bude i nadále jednat se starosty a v případě oprávněných požadavků se pokusí jízdní řády opět změnit.

Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme