Cestující z lanovky nad Macochou vyprošťovali hasiči. Šlo o vičení

Propast Macocha v Moravském krasu dnes byla dějištěm napínavé situace. Lanovka nad Macochou se zastavila a nemohla se rozjet, cestující museli vyprostit hasiči. O život naštěstí nešlo, bylo to jen naplánované cvičení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propast Macocha | Foto: Vladimír Dvořák

Obě kabiny lanovky se zastavily nad prudkým skalním srázem. Úkolem hasičů bylo spustit se k nim a vyprostit uvízlé cestující. „Všechno je to o spolupráci týmu,“ řekl jeden z dvacítky hasičů, kteří nácvik na lanovce v Moravském krasu absolvovali.

„Oni se pomocí speciální kladky zavěsí na nosné lano a jejich kolegové je postupně spustí po šikmých lanech až na kabinovou dráhu. Není to nijak složité, spíše jde o to, že na jedné straně je spust asi 150 metrový, na druhé je kratší. Ale žádná speciální technika kromě velké kladky tam není potřeba,“ popisuje vedoucí lezeckých skupin jihomoravských hasičů Jiří Buček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cvičení vyprošťování cestujících z lanovky nad propastí Macocha přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Michal Záboj.

Další z možností, jak cestující dostat z uvízlé kabiny lanovky, je spustit se k nim z vrtulníku. Podobná cvičení se v Moravském krasu konají minimálně jednou ročně

„Jako provozovatele lanovky musíme minimálně jednou za rok nacvičit tuto záchrannou akci. Abychom v případě nečekané ostré události věděli, jakým způsobem a stylem by docházelo k vyproštění,“ říká náčelník lanové dráhy Radek Hejč.

„Protože ze zákona má lanová dráha za povinnost vyprosti cestující do dvou hodin. Musíme být na to nachystaní vlastně za každého počasí,“ dodává.

Lanovka od Punkevních jeskyní k Hornímu můstku propasti Macocha je v provozu 16 let. Zatím na ní hasiči ani jednou v ostré situaci zasahovat nemuseli.

Michal Záboj, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme