Chanovický skanzen doplnila zemědělská usedlost. Léta byla v depozitáři

Skanzen lidové architektury v Chanovicích na Klatovsku se znovu rozrostl. V areálu už je na 15 různých staveb zachráněných před zánikem a další jsou uložené v depozitářích. Zhruba sedm let tam ležela i rozebraná roubená chalupa a stodola z Lužan na jižním Plzeňsku. Letos už ale budou přístupné návštěvníkům k prohlédnutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černá kuchyně v Rabínském domě v Polné | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Chanovický skanzen spravuje klatovské muzeum.

„Tahle chalupa se musela postavit během tři čtvrtě roku a zhruba během jednoho, dvou týdnů se rozebrala. Ale nějakou dobu objekty také leží v depozitáři,“ popsal proces přemístění roubenky z Lužan ředitel muzea Luboš Smolík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po lužanské usedlosti se správcem chanovického skanzenu Liborem Kodýdkem nechala provést Jitka Englová

V ideálním případě by podle něj přesun do skanzenu trval jeden nebo dva roky. Na sestavení budovy, kterou před lety pracovníci skanzenu zachránili v jedné obci jižního Plzeňska, ale získalo muzeum peníze až loni. Rozpočet byl tři miliony korun.

Ve vstupním prostoru lužanské chalupy z konce 18. století je vydělená černá kuchyň, zbytek tvoří dvě komory. Obytná místnost má rozměry čtyři krát pět metrů. Lidé v ní dříve jedli i spali, stály v ní proto stůl s lavicemi i postele.

Chalupa je podsklepená, do sklepa se dá vejít ze zápraží. Na podlaze nejnovější budovy ve skanzenu jsou zatím kamínky. Podle jeho správce Libora Kodýdka je ale nahradí prkenná podlaha.

Chanovický skanzen je přístupný bez omezení každý den, od června do září je ale pro návštěvníky k dispozici i průvodce.

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme