Chátrající areál berounské Tiby je stále nebezpečnější. Policie varuje před vstupem

Areál bývalé berounské textilky Tiby se stává stále nebezpečnější. Z objektu, který čeká na demolici a následnou stavbu nákupního a bytového komplexu, zloději vytěžili většinu nosných konstrukcí a haly někdejší textilní továrny neřízeně padají. Policie a hasiči důrazně varují před vstupem do areálu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chátrající areál berounské Tiby

Chátrající areál berounské Tiby | Foto: Petr Kološ

Objekt Tiby vypadá ze dne na den hůř. A také příběhy odsud jsou stále dramatičtější. Jsou o hasičích, jak při pátrání po zavalených pod zborcenou střechou spadli do jámy s kyselinou, nebo o obrovském blesku, který vyšlehl z transformátoru, ze kterého někdo zrovna kradl měď.

Faktem je, že časy, kdy se do areálu bývalé textilky jezdilo drancovat jen v noci, jsou dávno pryč. Dnes sem zloději jezdí jako třeba do stavebnin, klidně s přívěsným vozíkem. Na dalším místě si pak někdo v klidu kácí kaštan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž v areálu Tiby natáčel redaktor Petr Kološ

„Jsem tady denně,“ říká muž s pilou. „Policie sem jezdí tak čtyřikrát pětkrát denně. Když ale někoho tady chytnou, stejně z nich žádné peníze nedostanou. Tak zavolají technické služby, které pak ty připravené věci naloží a odvezou pryč,“ dodává.

Jak to v objektu nyní vypadá, ví velmi dobře šéf berounské Policie Pavel Kincl. Tibu má skoro pod oknem své kanceláře.

„V podstatě ani nám není známá přesná vlastnická struktura objektu. Když zadržíme pachatele, vlastně nemáme v tom okamžiku poškozeného, který by nám dokázal vyčíslit škodu, ani nemáme subjekt, kterému bychom vrátili odcizené věci,“ přiznává.

„Samozřejmě rozdáváme tam blokové pokuty, lidi odtamtud vyženeme. Ale je otázka času, kdy se tam vrátí zpátky a v činnosti pokračují,“ dodává.

Šéf berounské policie popisuje taktiku sběračů: Znalým věci je jasné, proč to majiteli objektu ani moc nevadí, ušetří totiž za bourací práce:

„Většinou pokud se jim podaří zbořit nějakou část objektu, tak si z toho vysbírají to, co se nechá zpeněžit, a pokračují dál. Ale je také pravda, že když někoho sháníme, víme, kam si pro něj zajet,“ poznamenává Kincl.

Nejde ale jen o rabující zloděje, kteří jsou závislí na drogách a sociálních dávkách. Areál opuštěné továrny může lákat i dobrodruhy školou povinné.

„Takové poznatky naštěstí nemáme, ale ten objekt je skutečně nezabezpečený a ani my nevíme, co ve skladech může být za chemikálie. Jsou tam také různé podzemní chodby a podobně, pokud by tam dítě spadlo, tak bychom ho odtamtud asi těžko dostávali,“ varuje šéf berounské police před tím, co je noční můrou nejen jeho, ale všech, kteří se o správu města starají.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme