Chátrající jihlavské pohřebiště z první světové války čeká oprava za půl milionu korun

Půl milionu korun chce vedení Jihlavy investovat do chátrajícího pohřebiště vojáků z první světové války. Opravy ústředního hřbitova by měly proběhnout příští rok, kdy se bude připomínat sté výročí od začátku první světové války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jihlavském hřbitově pohřbili ostatky těl 17 Němců z Dobronína, které na konci druhé světové války ubili revoluční gardy na louce Budínka | Foto: Olga Štrejbarová

„Tady vidíme, že některé cedulky z pomníčků tady už nejsou. Většinu jich máme v archivu na hřbitově, protože jakmile se uvolní, tak se snažíme je někde deponovat, aby nám nezmizeli úplně. A tady vidíme, že ty betonové fundamenty se také rozpadají,“ říká Václav Kodet uprostřed upraveného, ale na první pohled zchátralého pohřebiště.

Podle něho by bylo nejlepší, kdyby betonové pomníky nahradily žulové. „A skoro bych se přimlouval za to, aby se pamětní destičky udělaly jako repliky, v podstatě mají životnost taky za sebou, tak by to chtělo ty původní archivovat a udělat repliky,“ míní Kodet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na ústřední hřbitov, kde jsou pochovány i ostatky vojáků z první světové války, se vypravila redaktorka Lucie Maxová

Přestože na pomnících padlých vojáků se zub času neúprosně podepsal, jejich okolí se snaží zahradníci udržovat v co nejlepším stavu.

Jedním z nich je i Aleš Hejsek, který zrovna upravuje živý plot. „Ostříhá se vršek, pak se zkrátí jedna strana, druhá strana. Pak se vezmou ruční nůžky a dostříhají se hrany a očistí se to,“ popisuje.

Na pohřebišti se také pravidelně seče trávník. „Seče se to malou ruční sekačkou. A pak se to doseče strunovou sekačkou,“ vysvětluje zdejší zahradník a pokračuje v zastřihávání živého plotu.

Plánované opravy na tamějším pohřebišti jsou naplánovány na příští rok, kdy se bude připomínat sté výročí od začátku první světové války.

Lucie Maxová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme