Chátrající kasárna v Jaroměři-Josefově by se mohla změnit na věznici pro 700 trestanců

Stovky pracovních míst, ale také stovky vězňů v centru problémového Josefova v Jaroměři na Náchodsku. Tak vypadá plán občanského sdružení Nové světlo, které chce přestavět takzvaná čtvercová kasárna a bývalou vojenskou nemocnici na věznici pro asi 700 odsouzených. Město chátrající budovy vlastní zhruba 15 let a marně pro ně hledá využití.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vazební věznice Praha Pankrác

Vazební věznice Praha Pankrác | Foto: Filip Jandourek

Nové světlo je už druhým sdružením, které chce udělat z kasáren věznici. Podle Pavla Chládka má na objekt o výměře 15 tisíc metrů čtverečních projekt hotový. Realizace by stála 360 milionů korun a znamenala by pracovní příležitost pro mnoho lidí.

„Je tam počítáno s nějakými 520 pracovními místy. Samozřejmě pro lidi tady z Josefova plus maximální zaměstnanost vězňů,“ upřesňuje Chládek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plány na využití kasáren v Jaroměři-Josefově se zajímala reportérka Kristýna Štanderová

Míst pro obyvatele města by bylo kolem šedesátky, další pro Vězeňskou službu a zhruba 500 pro vězně. Sdružení už má totiž přislíbeno od několika firem, že by v přízemí areálu měly své provozovny a vězně zaměstnaly. Tím by jejich pobyt stál daňové poplatníky asi polovinu.

„V dnešní době, kdy vězeň vyjde v průměru 930 korun na den, by tady vyšel zhruba na 420 korun na den. Je to tím, že vězni budou zaměstnaní a budou vydělávat na svůj pobyt,“ vypočítává Pavel Chládek.

Vzniknout by měla akciová společnost. Jejími členy bude sdružení Nové světlo a město Jaroměř-Josefov. Vedení radnice bude mít ale podmínky.

„Budu stoprocentně žádat, abychom měli zastoupení nejenom v představenstvu, ale i v dozorčí radě. Co se týká majoritního podílu, to je velmi citlivá a nesmírně složitá věc, ale myslím si, že se jedná o tak stěžejní záležitost, že by město mělo trvat na tom, že bude vlastnit alespoň 50,01 akcie příslušné akciové společnosti,“ říká starosta nestraník Jiří Klepsa.

Vězeňské službě se nápad líbí

Bez splnění těchto podmínek město kasárna nezastaví bance, a tím by nebyly peníze na financování projektu.

Sdružení už jednalo s Vězeňskou službou, které se nápad líbí. Kvůli politické situaci v zemi ale zatím nemá s kým jednat dál.

Rekonstrukce by podle Pavla Chládka trvala od podpisu smlouvy asi 21 měsíců. „Je tam alternativa, že by to šlo po etapách, že by třeba první třetina nebo čtvrtina areálu se zrekonstruovala na 300 vězňů a ti by už zase pracovali na dalším,“ doplnil zástupce sdružení.

Po dokončení rekonstrukce věznice by vězni hned začali rekonstruovat bývalou vojenskou nemocnici.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme