Chátrající lázně Kyselka má zachránit nová obecně prospěšná společnost

Zchátralé památkově chráněné Lázně Kyselka na Karlovarsku mají novou šanci na záchranu. O jejich obnovu se chce pokusit vznikající obecně prospěšná společnost, která dnes odhalila své plány. Podle nich by dílčí záchranné práce měly začít ještě letos.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdevastovaná kolonáda v lázních Kyselka | Foto: Zdeněk Trnka

Obecně prospěšnou společnost k záchraně bývalých lázní Kyselka chce do dvou týdnů založit majitel zámku Chyše na Karlovarsku Vladimír Lažanský. Dalšími členy společnosti budou obec Kyselka, město Karlovy Vary, Karlovarské minerální vody a společnost RIS, která vlastní většinu zchátralých budov.

Cílem společnosti má být získat z více zdrojů finanční prostředky na opravu areálu a pro zrekonstruované domy pak najít nové využití.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových plánech na záchranu chátrajících lázní Kyselka informoval redaktor Zdeněk Trnka

Vladimír Lažanský chce za pomoci partnerů zopakovat to, co už dokázal v Chyši. Tam se svou rodinou investoval do starého zámku a pivovaru asi sto milionů korun. Do nové společnosti vkládají její členové pozemky a budovy kolem Kyselky. Karlovarské minerální vody daly na rozjezd 20 milionů korun.

Zastoupení Karlovarských minerálních vod a společnosti RIS však může vzbuzovat otazníky. Právě ony totiž už dávno mohly opravu památek zařídit.

Opravy prý začnou ještě letos

Lidé spjatí s nedávnou minulostí Kyselky prý ale tentokrát hlavní slovo přenechávají iniciátorům projektu. Zástupce firmy RIF dnes dokonce přiznal, že její pokusy o obnovu památného místa selhaly, a do obecně prospěšné společnosti proto vložila veškeré pozemky a památkově chráněné budovy.

Zástupce Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasquale zase tvrdí, že jeho firma objekty ve svém vlastnictví začíná opravovat. Svou roli v tom sehrálo zřejmě i veřejné mínění. Jméno Vladimíra Lažanského je navíc pro odborníky zárukou serióznosti.

Podle plánů společnosti by měly být postupně opraveny všechny budovy, s demolicemi se nepočítá. Opravy začnou hned poté, co partneři v obecně prospěšné společnosti podepíší smlouvy. V Kyselce pak chtějí zmapovat priority a vše, co je třeba k zajištění nejnutnějšího stavu. Dílčí záchranné práce mají začít ještě letos.

Zdeněk Trnka, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme