Chátrající lázně Kyselka se možná dočkají záchrany

Lázně Kyselka, unikátní místo s řadou památkově chráněných budov, jsou stále v dezolátním stavu. Kyselku chce teď převzít a obnovit Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví. Vyjednávání o převedení památkových objektů a pozemků se současnými majiteli, kteří se podle Asociace o lázně dostatečně nestarají, začalo právě dnes.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lázně Kyselka

Lázně Kyselka | Foto: Zdeněk Trnka

„Jak Alessandro Pasquale, generální ředitel Karlovarských minerálních vod, které vlastní 7 památkových objektů, tak zástupce společnosti Petr Dostál před třemi měsíci veřejně vyzvali kohokoliv, kdo bude mít zájem o tyto památkově chráněné objekty, že jim je zdarma darují,“ vysvětlil viceprezident Asociace Martin Kadrman.

Podle něj dnes Asociace zaslala oběma firmám doporučený dopis a prostřednictvím médií již také dostala první odpověď. Petr Dostál je prý rád, že se konečně našel někdo, komu je možné lázně předat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Kadrman z ASORKD a historik Stanislav Burachovič přibližují minulost i budoucnost lázní Kyselka

Do opravy areálu se chce Asociace pustit co nejdříve, aby především zabránila dalšímu chátrání objektů. Již teď je ale jasné, že rekonstrukce bude dlouhodobou záležitostí.

„Pokud areál 20 let chátrá, nikdo nemůže očekávat, že ho během jednoho roku kompletně obnovíme. Pro letošek jsme si vytyčili první cíl a to je zajištění kompletního provizorního zastřešení všech objektů, aby byly zabezpečeny před přicházející zimou,“ nastínil situaci Kadrman.

Problémem prý nejsou ani finance. Podle Kadrmana totiž Asociace zajistila celé záležitosti dostatečnou pozornost a získala podporu lidí z celého světa, kteří teď nabízejí pomoc. Petici do současného dne podepsalo víc jak 14 tisíc lidí.

Největší slávu lázně zažily za Heinricha Mattoniho

První zmínky o takzvané Bukové kyselce pocházejí ze 16. století, samotné lázně ale byly založeny až ve 20. letech 19. století.

Nejvýrazněji jsou ovšem lázně Kyselka spojeny s osobou investora a výrobce minerálních vod Heinricha Mattoniho.

„Byl to nejslavnější exportér minerální vody rakousko-uherské říše. Působil v Karlových Varech a jeho zásluhou byla Kyselka vybudována do kdysi slavné podoby. Možno říci, že lázně Kyselka byly nejmilejším dítětem Heinricha Mattoniho,“ objasnil minulost lázní karlovarský historik Stanislav Burachovič.

V areálu se nachází řada architektonicky významných budov, jejich současný stav je ovšem na pováženou. Podle Burachoviče se jedná především o ukázky vrcholného historismu a také řadu objektů v secesním duchu. Budovy vznikly převážně za Mattoniho éry.

„Vyzdvihnul bych mimořádný architektonický a památkový význam zejména takzvaného pavilonu Ottova pramene. Ten je bohužel dneska rovněž ve zcela zničeném stavu,“ zdůraznil Burachovič.


Zvětšit mapu

Ondřej Černý, Zuzana Filípková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme