Chátrající Ostravica-Textilia je na prodej. Majitel se jí snaží zbavit ve veřejné dražbě

Ostravica-Textilia je v dražbě. Chátrající komplex budov Módního domu prodává jejich majitel, který původně slíbil, že vzácné stavby opraví. Teď se místo toho pře s Ostravou o sousední pozemky a po městu požaduje přes 1,5 miliardy. O samotnou Ostravicu ale zatím nikdo nejeví zájem. Příčinou může být i její cena, která začíná na více než 157 milionech korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Ostravě odstartovala petiční akce za záchranu tří historických budov, mezi které patří i bývalý módní dům Ostravica-Textilia v centru města. | Zdroj: ČTK

Z některých domů při oblevě odpadává sníh. Z budovy Ostravice-Textilie ale padá spíše omítka. Právě kvůli tomu na ní nedávno přibyla další speciální síť, která kromě nárožní přikrývá už i nejvzácnější budovu.

„Pokud nemá svoje využití, tak se to na stavu projevuje velmi negativně. Jakékoli závady na zabezpečení budov mohou zvláště v zimních měsících způsobit škody na jejich technickém stavu,“ vysvětluje ředitel ostravských památkářů Michal Zezuza.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostravica-Textilia je v dražbě. O tématu natáčela Kateřina Daňková

A takových zim už má Ostravica za sebou nespočet. Není tedy divu, že se o ni ve veřejné dražbě ještě nikdo nepřihlásil. Kromě tučného konta by totiž nejspíš potřeboval i záruku, že půjde vzácné budovy ještě zachránit. Ostatně to teď zkoumá i ostravský magistrát.

„V loňském roce se konala prohlídka budov. Na základě prohlídky bylo přistoupeno ke zpracování posudku k technickému stavu, který vyhotovila specializovaná firma. Kolegové památkáři nás informovali i o dalších krocích a opatřeních, které chtějí učinit,“ pokračuje Zezula.

A to mohou být v krajním případě i milionové pokuty za to, že se vlastník, tedy firma Amadeus Real, o kulturní památku nestará. Majitel ani magistrát to ale nechtějí nijak komentovat.

„S ohledem na to, že probíhají soudní jednání, tak skutečně nebudeme nic okolo této záležitosti komentovat,“ uvedl zástupce majitele Jan Piskáček.

Mluvčí ostravské radnice je o něco sdílnější. „Nechali jsme si zpracovat odborný posudek, který je součástí správního řízení.“ Kvůli tomu ale nejsou výsledky veřejné, dodává Andrea Vojkovská.

I tak se dá odtušit, že obě strany nabíjejí zbraně pro případný soudní spor.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme