Chátrající tvrz Svébohy ohrožuje auta. Vlastník ji opravit nechce, obec nemá peníze

Přestože rozpadlá zeď nebo střecha může kdykoli někoho zranit, stavby v havarijním stavu často nikdo nezajišťuje. Zchátralých nádraží, sýpek nebo jiných budov, které ohrožují okolí, je po České republice několik set, a když se majitel k opravě nemá, jsou na něj úřady mnohdy krátké. Podobně jako v případě tvrze Svébohy na Českobudějovicku, kde se může střecha na projíždějící auto zřítit každou chvíli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tvrz Svébohy na Novohradsku | Foto: Romana Lehmannová

Tvrz Svébohy u Nových Hradů je kulturní památkou, má ale propadlé stropy, popraskané klenby a shnilé trámy a je v havarijním stavu.

Majitelem tvrze je Jaroslav Břicháček, který se o budovu dlouhodobě nestará, přestože mu stavební úřad nařídil, že ji musí zajistit.

Podle stavebního zákona by tak zajištění havarijního stavu měla zaplatit obec. Jenže radnice často nemají stovky tisíc nebo miliony korun navíc, aby mohly opravy zařídit a pak peníze několik let vymáhat, což si uvědomují i krajští úředníci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ze zchátralé tvrze Svébohy u Nových Hradů se kdykoliv může zřítit střecha na projíždějící auto, k jejímu zajištění nebo opravě se ale nikdo nemá

Podle Viktora Tomšíka z oddělení stavebního řádu Jihočeského kraje právě proto úředníci už několikrát apelovali na ministerstvo pro místní rozvoj.

„Voláme po tom, aby se tyto stavební práce financovaly ze státních peněz,“ říká Tomšík.

Takové plány ale ministerstvo pro místní rozvoj nemá. Zatím dává každému kraji na podobné investice dva miliony korun ročně.

Jen zajištění tvrze Svébohy by ale stálo téměř milion, a to je v každém kraji staveb v havarijním stavu, které ohrožují okolí, několik desítek.

Tvrz Svébohy na Novohradsku | Foto: Romana Lehmannová

Simona Bartošová, Romana Lehmannová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme