Chátrající výšková budova v centru Blanska se dočká rekonstrukce

Výšková budova v centru Blanska se po letech chátrání dočká rekonstrukce. Začátek stavby dosud oddalovalo to, že majiteli chyběl poslední pozemek v blízkosti objektu. Jednání o převodu parcely od státu skončila a investor ji zřejmě ještě letos získá. Rekonstrukce začne vzápětí potom.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výšková budova v Blansku se dočká rekonstrukce

Výšková budova v Blansku se dočká rekonstrukce | Foto: Michal Záboj

V novém komplexu, který kromě samotné budovy zahrne i vedlejší bývalou spořitelnu a přilehlé parkoviště, se počítá s padesátkou bytů, obchodními a kancelářskými prostory a s parkovacím domem. Zatím je ale objekt prázdný, pouze v přízemí se nachází herna.

„Výšková budova není žádnou okrasou centra města, a pokud k té realizaci dojde, jenom dobře,“ říká starosta Blanska Lubomír Toufar z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co na současný stav budovy říkají obyvatelé Blanska, zjišťoval Michal Záboj

Investor, firma Liška Group, budovu od města koupil v roce 2008. Opravy měl původně dokončit do tří let. Firmě se ale dlouho nedařilo získat od státu, potažmo okresního soudu, jeden pozemek. Teď už jsou ale smlouvy podepsány a čekají na schválení.

„Smlouvy se schválenou cenou na základě nějakých znaleckých posudků byly odeslány na patřičné úřady, kde probíhá to schvalovací kolečko. To ale pořád ještě nedoběhlo, takže stále čekáme na definitivní stanovisko. Mělo by to být údajně v letošním roce,“ potvrzuje majitel firmy Liška Group Josef Liška

Ve výškové budově přímo v centru Blanska léta sídlil okresní soud a také finanční úřad. Postupem času ale objekt o všechny nájemníky přišel a město ho prodalo. Podmínkou prodeje budovy ze strany města byl i termín dokončení projektu, který se ale už několikrát posouval. Sankce za to, že opravy zatím nezačaly, ale Blansko nakonec nevyužilo. Vina totiž nebyla na straně investora.

Ve výškové budově v centru Blanska léta sídlil okresní soud a finanční úřad | Foto: Michal Záboj

„V podstatě kvůli tomu, že orgány státní správy nezvládly ten převod majetku České republiky, tak jsme nemohli ani využít sankce za nedokončení projektu, protože nezískali ten předmětný pozemek,“ vysvětluje starosta Blanska.

Opravy výškové budovy přijdou na asi 200 milionů korun. Skončit by měly do tří let od chvíle, kdy firma získá potřebný pozemek.

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme