Cheb chystá demolici zchátralého pivovaru, na jeho místě by měl vyrůst bazén

Objekt bývalého pivovaru v centru Chebu půjde už brzy k zemi. O demolici město rozhodlo kvůli chátrání budovy a tím i hrozícímu nebezpečí zřícení. Místo pivovaru by tam v budoucnu mohl vyrůst krytý bazén.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starý pivovar v Chebu určený k demolici | Foto: Zdeněk Trnka

Areál pivovaru v Chebu naposledy sloužil svému účelu po druhé světové válce, po odsunu původního obyvatelstva. Ještě před několika lety ale radnice objekt pronajímala různým podnikatelům. Dnes je soustava budov prázdná a ve velmi špatném stavu, říká starosta Pavel Vanoušek:

„Už ohrožuje osoby, které se do toho areálu dostanou. Máme tam udělané oplocení a cedule zakazující vstup, ale pronikají tam osoby, které se zabývají sběrem kovů a podobně. Myslím si, že v dané situaci a při daném technickém stavu té nemovitosti je její demolice a využití areálu pro jiné účely nejlepší řešení,“ vysvětluje.

Nejlepším účelem využití areálu je výstavba krytého bazénu. S plánem nemají problém ani zastupitelé města. Umístění bazénu má totiž několik pozitivních bodů:

Přehrát

00:00 / 00:00

O další využití areálu bývalého pivovaru v Chebu se zajímala redaktorka Andrea Strohmaierová

„Je to jednak blízko zimního stadionu, v blízkosti je areál Lokomotivy. To znamená, bylo by to jedno z dalších sportovních zařízení. Byli bychom asi schopni tam využít odpadní teplo z chlazení na zimním stadionu, to by bylo samozřejmě druhé velké pozitivum. A dalším pozitivem je, že v blízkosti té lokality je soustředění škol. Uvidíme teď, jestli velikost je postačující pro to, aby se tam plavecký bazén vešel,“ pokračuje starosta Chebu.

Objekt bývalého pivovaru není nijak historicky cenná budova, takže s rozhodováním, co s ní, nebyl tak velký problém. Navíc ponechat si areál nebo ho zrekonstruovat za městské peníze zase tak dobrý nápad není. Ve městě je totiž několik prázdných budov, které se nedaří radnici prodat ani pronajmout. A přidávat k nim další Cheb opravdu nechce:

„My pro ten objekt skutečně využití nemáme. Máme celou řadu prázdných objektů, jak historických, jako je dominikánský klášter, tak relativně moderních, jako je například bývalý kulturní dům na Zlatém vrchu, objekt bývalé školy v Karlově ulici, celý areál kasáren na Zlatém vrchu. A nemáme momentálně pro tyto objekty využití,“ přiznává Vanoušek.

Projektu se možná ujme soukromý investor

Demolice by měla stát zhruba dva miliony korun a začít by měla v nejbližších dnech. Jestli prázdný prostor využije samo město nebo soukromý investor, o tom bude radnice ještě diskutovat. Ve hře jsou totiž peníze, které kvůli pozastavenému ROP Severozápad Chebu chybí:

„Je to jedna z možných variant, že dáme prostor pro to, aby se uskutečnil nějaký projekt soukromého investora, případně nějaký partnerský projekt. Další možností také je, že město se do toho projektu pustí samo. Ale to jedině za předpokladu, že bude obnoveno financování v rámci Regionálního operačního programu Severozápad a město dostane peníze, které má smluvně přislíbené,“ dodává starosta.

Stavba krytého bazénu v Chebu by měla - podle původních plánů - stát zhruba 150 milionů korun.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme