Cheb se připravuje na obnovu ROPu Severozápad, dostat by měl 170 milionů

Cheb o 170 milionů korun z Regionálního operačního programu Severozápad nepřijde. Dokonce připravuje nové projekty za evropské peníze. Vypadá to totiž, že dlouhodobé spory o chybách v programu jsou u konce. Dotace by se mohly rozjet už v září. Cheb patřil k žadatelům, jejichž škody by přesáhly 100 milionů korun, pokud by ROP zůstal stát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo dotačního úřadu Regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem | Zdroj: ČTK

Cyklostezka za 20 milionů a levý břeh Ohře za 150 milionů. Ještě nedávno hrozilo, že město na tyto projekty, které mají krýt evropské dotace, doplatí ze své kasy.

Na areál Ohře se radnice dokonce připravila čerpat druhý úvěr. Vše má ale, jak se zdá, dobrý konec. A Cheb naváže na obnovený ROP bez ztrát.

„Těšíme se také na to, že přijdou nové výzvy, do kterých budeme moci přihlásit projekty, které máme připravené. Týkají se revitalizace vodovodních traktů, konstrukce komunikací a rekonstrukcí budov v historickém centru města, výstavby vodovodů a podobně. Uvidíme, pro jaká témata konkrétně budou jednotlivé výzvy vypsány,“ popisuje starosta Pavel Vanoušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obnovení ROPu Severozápad v Chebu se zajímala Pavla Sofilkaničová

Do konce programu už ale zbývají jen dva roky. A tak se na některé projekty, které by ROP mohl financovat, nedostane. Třeba dlouho diskutované koupaliště, které lidé z Chebu dlouhodobě postrádají.

„Podle mých zkušeností od té doby, co se začne s realizací přípravy projektu, do doby, než je vydáno stavbení povolení, uplyne minimálně rok a půl, takže je málo reálné, že v rámci tohoto plánovacího období by se podařilo tento projekt zrealizovat. Je tu jedna možnost. Pokud by se České republice podařilo vyjednat v Bruselu, že by se to období prodloužilo o jeden rok - o což se Česko pokouší - potom bychom mohli mít reálnou šanci,“ dodává starosta.

Pokud bude příležitost, chce Cheb do nových žádostí zařadit třeba rekonstrukce Chrámu sv. Mikuláše.

Ústecký a Karlovarský kraj za prohřešky v ROPu Severozápad společně zaplatí přes 900 milionů korun. Původně měly oba regiony zaplatit 2,6 miliardy korun. O konečném stanovisku, které zahrnuje i přijetí bezúročné půjčky od státu, budou obě zastupitelstva jednat v pondělí 19. srpna.


Zvětšit mapu

Pavla Sofilkaničová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme