Chirurgie v Orlové se potýká s úbytkem pacientů, hrozí jí zánik

Prázdné postele a rostoucí dluh, který se jen za loňský rok vyšplhal na deset milionů korun. To je aktuální problém chirurgického oddělení v Orlové, který teď intenzivně řeší vedení nemocnice, kraj i město. Zatímco ještě před dvěma lety tam operovali zhruba 1000 pacientů, loni to bylo jen něco přes 400. Chirurgii hrozí zánik.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice v Orlové | Foto: Andrea Čánová

„Jsem tady velice spokojený,“ říká pan Zdeněk, opřený o berle, který je zásadně proti uzavření oddělení chirurgie v Orlové. „Kam má člověk jezdit – do Havířova, Karviné, Bohumína? Já jsem po těžkém úrazu a tady mám prakticky všechno po ruce.“

Zato důchodkyně Margita Palová, která sedí v čekárně v orlovské nemocnici, to vidí jinak. „Sem bych nešla. Neříkám, že je to tady špatné, ale na operaci bych sem nešla,“ tvrdí rezolutně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chirurgické oddělení v Orlové se propadlo do obří ztráty, chybí mu pacienti. Natáčela tam redaktorka Iva Havlíčková

Na chirurgické operace do jiných nemocnic míří stále častěji i další obyvatelé Orlové. Nepomáhají ani investice do přístrojů.

„Pořídili jsme i laparoskopickou věž v domnění, že dojde k nárůstu počtu zákroků právě s touto laparoskopickou věží. Ale opak je pravdou,“ potvrzuje ředitel nemocnice Petr Kovařík.

„Je to samozřejmě i v personálu, ale myslím si, že je to hlavně tím, že pacienti opravdu volí jiná zařízení v okolí – buďto velká zařízení, nebo soukromá zařízení,“ vysvětluje důvod razantního propadu počtu operací.

Rozhodnutí má padnout brzy

Nemocnice v Orlové patří Moravskoslezskému kraji, náměstek Jiří Martinek z ČSSD se teď probírá variantami, jak ušetřit. Zásadní rozhodnutí, co s chirurgií dál, padne už brzy.

„Máme na stole nějaká data, vyžádali jsme si zpřesnění počtů realizovaných výkonů a z toho všeho budeme vycházet,“ nastiňuje náměstek Martinek.

Problémy mělo chirurgické oddělení už v minulých letech, i když ne tak velké. Tehdy obyvatelé města proti jeho zániku sepisovali petice.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme