Chmelaři v Ústeckém kraji začali se sklizní. Kvůli povodni letos čekají horší úrodu

Letošní sklizeň chmele začíná. Sklízejí už pěstitelé na Litoměřicku a Lounsku, v průběhu dalších dní se přidají i na Žatecku. Chmel bude letos kvalitní, bude ho ale méně. Červnová povodeň totiž poškodila více než desetinu ploch chmelnic v Ústeckém kraji.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chmelnice

Chmelnice | Foto: Ladislav Bába

„Začali jsme ráno, od sedmi hodin denní směna a jedeme na dvě směny, to znamená jedna denní a jedna noční. Máme ke sklizni 41hektarů s výsazem chmele,“ popisuje před zapnutou česačkou začátek letošní sklizně chmele majitel Agrofarmy Lenešice Karel Dittrich.

Letošní sklizeň je ale poznamenána červnovými povodněmi. Ty se nevyhnuly ani Lounsku, kde Karel Dittrich se svou rodinou hospodaří:

Přehrát

00:00 / 00:00

O sklizeň chmele se zajímal reportér Jan Beneš

„Celá část byla v letošním roce pod vodou, včetně 180 hektarů polí zde, a ten je chmel citelně zasažen tou povodní. Takže výnosy budou hodně špatné. Odhadujeme, že asi tak na 8 hektarech nebude vůbec nic. Dá se to vyčíslit, já bych řekl kolem 40 až 50 procent,“ odhaduje.

Smutnou bilanci potvrzuje za Ústecký kraj i ředitel Chmelařského institutu v Žatci Jiří Kořen:
„U nás je postiženo 12 až 13 procent ploch, z toho většina totálně. Ty škody jsou vyhodnoceny a spočítány a řádově se budou pohybovat, když to vezmu přes hektary, kolem několika set hektarů, možná 200 i více,“ počítá.

Agrofarma v Lenešicích začala se sklizní chmele jako jedna z prvních, ostatní se přidají až v průběhu posledního srpnového týdne.

„To hlavní nás čeká koncem týdne a začátkem toho příštího. V těch polohách, které vypadají ke sklizni dříve, jako třeba Lenešice, už se začalo česat a postupně se rozjedou všechna střediska na žatecké oblasti,“ popisuje Kořen.

Chmel bude kvalitní

Podle něj bude letošní rok pro chmelaře dobrý, alespoň co se týče kvality letošního chmele. „Myslím si, že obsah pivovarsky cenných látek je průměrný, tak myslím, že to nebude špatný rok, z pohledu množství chmele.“

Dobrou kvalitu letošního chmele potvrzuje i pěstitel Karel Dittrich. On a další pěstitelé zasažení povodní ale mají starost, že nebudou moci dodat odběratelům takové množství chmele, jaké jim nařizují smlouvy:

„Máme na několik let dopředu uzavřené smlouvy a samozřejmě letos to nesplníme. Zatím každý rok, co pěstujeme chmel, se nám dařilo smlouvy naplnit. V letošním roce to bude problém,“ obává se.

Pěstitelé jako Karel Dittrich se tak obávají, aby od nich odběratelé neodešli. Pro některé menší pěstitele by to mohl být i definitivní konec.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme