Chmelařům na Litoměřicku pomáhají mladí brigádníci ze Slovenska

Příznivé dny daly zemědělcům zapomenout na dlouhou zimu, a tak mají napilno i mezi chmelovými konstrukcemi. Pěstitelům na Litoměřicku pomáhají zahraniční brigádníci. Tlumočníka ale nepotřebují, přijeli totiž ze Slovenska.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podzim - chmelnice

Podzim - chmelnice | Foto: Ladislav Bába

Na chmelnici liběšického družstva zní slovenština.

„Přijeli jsme od Nitry, máme tu dvě skupiny. V každé je dvacet čtyři lidí ze Středního odborného učiliště Vráble. To je škola zaměřená na elektrotechniku a strojírenství. Jsou z prvních a třetích ročníků, je to tak pomíchané,“ říká mezi prací a pedagogickým dozorem mistr odborné výchovy Anton Čulík.

Druhá skupina vrábelských pomáhá sousednímu družstvu v Polepech. Studenti si do Čech jezdí přivydělávat už několik let. „Byli jsme i v Žatci. Ale teď už tři roky za sebou jsme tady, jsou tu spokojení,“ popisuje Čulík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na chmelnici družstva v Liběšicích natáčel reportér Miroslav Zimmer

Brigádníci přijeli v pondělí, ubytovali se v Liběšicích a šichta jim začala o den později budíčkem v šest hodin ráno. Do práce prý není potřeba je nijak honit.

„Ani ne, pro prváky je to něco nového, a také si chtějí něco vydělat. To víte, každý chce mít motorku a auto,“ tvrdí Anton Čulík.

Agronom chmelař Martin Kala mezitím obhlíží, jak se klukům dílo daří. „Nejdřív jede drátkovací plošina, která má svazky drátů, nahoře tři pracovníci navážou drátek provázkem ke stropu konstrukce, drátek pak visí dolů a za nimi jdou brigádníci, kteří pícháky zapichují drátky k jednotlivým rostlinám,“ vysvětluje postup.

Brigádníky si zatím netroufne hodnotit, slova chvály má ale pro ostravskou agenturu, která brigády zajišťuje.

Prvák Patrik Marek právě odložil dlouhou tyč, kterou upravoval drát a píchákem ho zapichuje ke chmelovému kořeni. Na podobné brigádě ještě nikdy nebyl a drátkování je podle něj dost namáhavé.

Více než 11hektarová chmelnice je už z poloviny hotová. Celkem jich mají Liběšičtí 66 hektarů. Dřív jich měli víc, ale poptávka po klasických odrůdách chmele v posledních letech rapidně klesla a teprve teď se prý blýská na lepší časy.

„Tak někdy okolo čtvrtého pátého května bychom mohli mít zapícháno. Pověšeno budeme mít tak dva dny předem," odhaduje čas potřebný na tyto práce chmelař Martin Kala.

Miroslav Zimmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme