Chodník v Berouně směřuje slepce pod kola aut, město slíbilo urychlenou opravu

Berounské technické služby postavily ve městě chodník, který posílal slepce a slabozraké přímo do frekventované silnice. Pásy z červených dlaždic, podle kterých se hendikepovaní chodci orientují, byly totiž pojaty jako dekorace a místo na druhou stranu chodníku směrují slabozraké přímo pod kola aut. Naštěstí se nikomu nic nestalo, město už slíbilo urychlenou opravu problematického místa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chodník v Berouně směřuje slepce do frekventované silnice

Chodník v Berouně směřuje slepce do frekventované silnice | Foto: Petr Kološ

Na nebezpečný chodník jako první upozornili hendikepovaní, které vyslalo do ulic občanské sdružení Klubíčko.

„Máme v podstatě dva cíle. Jedním je zmapování bezbariérovosti města Beroun, hlavně co se týče veřejných budov, druhým zaměstnat lidi s postižením a pečující osoby,“ vysvětluje ředitelka Klubíčka Alena Pecková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chodník v Berouně směřuje slepce do frekventované silnice, město slíbilo urychlenou opravu. O případ se zajímal reportér Petr Kološ.

„Výsledky budou dva. Vznikne interaktivní mapa pro vozíčkáře, ze které by měli vyčíst, jestli se mohou někam sami pustit do ulic a navštívit nějaké budovy,“ dodává ředitelka, která právě tlačí vozíčkáře Jiřího Plose.

Při mapování města totiž poznatky hendikepovaných hrají hlavní roli. „Já jsem dostal vozíček 17. prosince, kdy mi amputovali nohu. Když tady nemáte doprovod, tak je to těžké,“ konstatuje Plos.

Největší odhalenou závadou jsou špatně položená dlažba i obrubníky chodníku mezi sociálním a dopravním odborem Berouna.

„Kde ten varovný pás má být kontrastně barevný, ale je jen z poloviny tak vyřešený. Dělicí ostrůvek také vyžaduje dořešení. Ale mluvili jsme o tom s panem místostarostou, který slíbil, že se to bude řešit,“ říká Marie Málková, expertka z Pražské unie vozíčkářů.

Občanské sdružení Klubíčko společně s handicapovanými mapuje bezbariérovost Berouna | Foto: Petr Kološ

Nechce prý být kritická, aby se úředníci z radnice urazili. Radnice totiž projekt podpořila částkou 65 000 korun a lidé z Klubíčka by byli rádi, aby dotaci dostali i příště. Jak ale plyne z vyjádření Pavly Švédové z berounské radnice, takové obavy jsou liché. S kritikou radnice problém nemá.

„Proto jsme projekt Klubíčka podpořili, aby místa zmapoval. Co se týče chodníku, nejde o definitivní řešení. Je to provizorium, které na vlastní náklady dělaly technické služby v rámci loňské údržby, žádný přechod tam nebyl. Byla tam chyba, a proto se to teď opravuje,“ vysvětluje Švédová.

Město navíc už připravilo pracovní skupinu, která se bude snažit využít výsledků projekt Klubíčka, tedy projektu Beroun - město bez bariér, k získání evropských dotací. O vzájemnou spolupráci stojí i lidé z Klubíčka.

„Doufáme, že když se osvědčíme a projekt bude fungovat, bude podpora v příštích letech opakovaná. Takže nejde jen o práci na letošní rok, ale má určitě budoucnost,“ míní ředitelka Alena Pecková.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme