Chodníky a silnice v Čechách pokryla ledovka. Kritická situace je i v Praze

Náledí a ledovka pokryly chodníky a silnice v celých Čechách. Lidé by měli dávat pozor jak při chůzi, tak při jízdě autem. V Praze je zvlášť nebezpečná pro chodce dlažba v centru města. Řidiči by měli být velmi opatrní i na jihu Čech, kde déšť rychle namrzá. Kritická je situace také v Ústeckém a Libereckém kraji. Ledovka se může tvořit celé dopoledne, zítra pak pravděpodobně na Moravě a ve Slezsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Led ledovka chodec Plzeň | Zdroj: ČTK

Jen s velkými obtížemi zvládají lidé i řidiči pohyb po Praze. Nad ránem začalo pršet a na prochladlé zemi se voda změnila v led. Autobusy podle informací dispečinku dopravního podniku jezdí z 90 procent. Kritická je situace na východním a západním okraji Prahy.

Mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek Radiožurnálu řekl, že od půl páté mají v ulicích veškerou techniku. V tak mimořádné situaci dostali cestáři od magistrátu povolení používat sůl.

„Takže ošetřujeme chodníky směsí inertního materiálu a posypové soli v poměru tři ku jedné. Jsou tam prioritní chodníky, které vedou k sociálním a zdravotnickým zařízením, přístupu k metru, zastávkám a podobně,“ přiblížil.

Lidé by podle něj měli být při chůzi velmi opatrní. Technická správa sice má v terénu veškerou techniku, ale ručí za úklid pouhé pětiny chodníků.

Namrzlé komunikace a chodníky trápí také řidiče a chodce na jihu Čech. Od rána se tam stalo kolem 5 nehod. Nejvíce problémů mohou čekat řidiči v kopcovitém terénu. Na jihu Čech tak skončili v kolonách na celé trase Dolní Dvořiště-Velešín na Českokrumlovsku.

Silničáři však jednotlivé úseky solí a tato trasa je podle aktuálních informací od silničářů sjízdná, ale s velmi vysokou opatrností. Nejhorší situace kvůli dešti může být na Prachaticku a Táborsku.

Náledí komplikuje dopravu také v Plzeňském kraji, nejhorší je situace na Tachovsku, Domažlicku a Klatovsku. „I když je veškerá technika v provozu, tak se nám v tuto chvíli daří zajišťovat sjízdnost na silnicích I. tříd a na exponovaných úsecích silnic II. a III. třídy. Na zbytku území může být sjízdnost extrémně složitá,“ popsal situaci v Plzeňském kraji dispečer Jiří Slapnička a dodal:

„Pokud v tuto chvíli nemusíte jezdit do těch odlehlejších míst, jízdu prosím vás odložte na odpoledne, kdy snad situace už bude o něco lepší.“

Ledovka pokryla i území Karlovarského kraje. Prakticky neschůdné byly po ránu chodníky. Problémy mají i motoristé, především na Kraslicku a Mariánskolázeňsku.

Silnice namrzají i v Ústeckém kraji. Silničáři zavřeli tři úseky silnic v horách na Ústecku v okolí Petrovic. Nedá se jet mezi Adolfovem, Krásným Lesem a Petrovicemi. Tam vítr navíc na silnici nafoukává i sníh. Oproti tomu směrem do Libereckého kraje už je tepleji. Například ve Varnsdorfu je přes jeden stupeň a led taje. Podobné by to během dne mělo být v celém Ústeckém kraji.

V Krušných horách jsou 3 horské silnice nesjízdné, v sousedním Libereckém kraji navíc řidičům komplikuje cesty kromě ledových ploten a ujetého sněhu také hustá mlha.

S ledovkou bojují i řidiči na Vysočině - nejen na vedlejších tazích, ale i dálnici D1. Do 10. hodiny dopoledne se už v kraji stala asi desítka nehod, dva lidé jsou lehce zranění. Ani další výhled není počasí příznivý, podle meteorologických radarů zůstane vysoká oblačnost nad Vysočinou až do večera.

Neustávající déšť na prochladlých silnicích namrzá a zmírňovat následky se silničářům daří obtížně. V terénu měli celou noc veškerou techniku a všichni řidiči byli venku i dopoledne. Sůl ale z hlavních tahů odplavuje déšť.

Jana Zemanová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme