Chodov a německý Waldsassen plánují jako partnerská města řadu společných aktivit

Bohaté historické souvislosti předurčily dnešní partnerství mezi Chodovem na Sokolovsku a německým Waldsassenem. Víkendový podpis smlouvy tak byl jen formalitou. Partneři teď hodlají navázat na minulost a ještě více sblížit obyvatele svých regionů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Chodova Patrik Pizinger (vlevo) s Berndem Sommerem, starostou Waldsassenu | Foto: Martin Polák, radnice Chodov

Starostové smlouvu podepsali za hojné účasti hostů z obou měst i z partnerského Oelsnitz Erzgebirge. Chodovský šéf radnice Patrik Pizinger při tom poznamenal, že konečně můžou oficiálně navázat na hluboké vazby, které sahají až do středověku.

„Chodov jako panství byl po dvě století v držení kláštera Waldsassenu. I první písemná zmínka o městě Chodov pochází z listiny právě z tohoto kláštera. Když v nešťastných letech po 2. světové válce odcházeli naši chodovští, převážně německy mluvící občané, do Německa, tak Waldsassen byl tím prvním městem, které je přijalo a které v roce 1956 přijalo patronát nad těmito obyvateli,“ říká Pizinger.

Města mají mnoho společného. Kromě bohaté průmyslové historie jsou to i smutné osudy zdejších porcelánek. Podle německého starosty Bernda Sommera, to přinese význam i dalším generacím.

„Pro nás je důležité, aby probíhala kulturní i společenská spolupráce mezi našimi zeměmi. A je nutné odbourat hranice, které máme v našich myšlenkách. I pro normálního člověka se teď otvírá možnost přejet hranice a bez předsudků poznat zcela nové lidi a navázat tam kontakty,“ dodává Sommer.

Chodov a Waldsassen budou pokračovat v zavedené spolupráci na poli různých spolků i vzdělávání. První letošní setkání partneři připravují na jaro.

Chodov a Waldsassen podepsaly smlouvu o partnerství | Foto: Martin Polák, radnice Chodov

Pavla Sofilkaničová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme