Chodov bojuje za zachování zvláštní školy a přípravných tříd

Pracovníci základní školy speciální a praktické v Chodově na Sokolovsku žijí v nejistotě. Stále totiž neví, zda budou otevírat takzvané přípravné třídy, jejichž systém se jim osvědčil. Odborníci a učitelé mají z ministerstva školství málo informací. Situace se nelíbí ani vedení města, které chodovskou zvláštní školu zřizuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvláštní škola v Chodově na Sokolovsku

Zvláštní škola v Chodově na Sokolovsku | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Přípravné třídy v Chodově dosud pracují především v základní škole speciální a praktické. Učitelé tady připravují děti ze sociálně slabých rodin na základní školní docházku.

„Jako zřizovatel vidím, že jsme v Chodově vybudovali pro děti, které potřebují speciální péči v přípravě školní docházky, úžasnou školu, kde mají své prostředí, specielně vybavenou, se specielními pedagogy, v malém kolektivu. A víme od roku 2004, že ty děti jsou velmi dobře připravovány na vstup do základního školství, to znamená do první třídy,“ oceňuje propracovaný systém místostarosta Patrik Pizinger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Zdeněk Trnka se zajímal o možný osud základní školy speciální a praktické v Chodově

Ministerstvo školství teď ale s odkazem na rozhodnutí Evropské unie usiluje o zrušení přípravných tříd v takzvaných zvláštních školách.

„Současné nařízení ministerstva školství, které by mělo tyto třídy do budoucna zrušit u speciálních škol praktických, povede k úplnému opaku. A obávám se, že naopak těm dětem velmi ublížíme, protože z tohoto velmi dobře připraveného prostředí je vyjmeme a vrhneme je do toho běžného školského prostředí, na které nejsou připraveny. A to si myslím, že není správné a není to systémové,“ vysvětluje Pizinger.

Kromě místostarosty nechápe postoj resortu školství ani ředitelka chodovské zvláštní školy Eva Teturová. Přípravné třídy mají dvě, zájem o ně je veliký a rozhodně neustává. Chodovská škola přitom zajišťuje předškolní výchovu nejen pro místní rodiny, ale také pro zájemce z okolních obcí.

Děti to poškodí, zlobí se ředitelka

„Začínali jsme s jednou, teď máme dvě. A už jsme i odmítali,“ potvrzuje Teturová. Jenže roky práce by teď mohl za určitých okolností narušit neuvážený postoj ministerstva, které chce přípravné třídy přesunout ze zvláštních do všech základních škol. Bez ohledu na regionální specifika a zvyklosti.

„Rodiče už za mnou chodí, jestli bychom jim vzali děti do přípravky. Já nevím, jestli to budu smět otevřít. Prostě to jsou takové nesystémové kroky a mně to opravdu poškozuje ty děti,“ zoufá si ředitelka.

Autorům nápadu Eva Teturová vyčítá, že k rozhodování v dané věci nemají na rozdíl od učitelů ani praktické zkušenosti, ani mandát.

Prvňáci | Foto: Lukáš Milota

„Největší problém je ten, že my neseme zodpovědnost a cítíme zodpovědnost, kdežto ostatní ne. Ti si něco vymyslí, nějaká idea inkluzivního vzdělávání, a odpovědnost nikde žádná,“ upozorňuje.

Místostarosta Chodova Patrik Pizinger s napětím očekává, jak situace dopadne. Přípravných tříd ve zvláštní škole by se ale nerad vzdával, i kdyby kvůli tomu měla radnice sáhnout do vlastního rozpočtu. Správné by to ale podle něj nebylo.

„Pokud uvidíme, že škola zůstane zachráněná, a zvážíme veškeré náklady, tak si myslíme, že by se město mělo umět postarat o to, abychom těmto dětem pomohli,“ dodává Pizinger.

V Chodově na Sokolovsku mají obavy i z postupného rušení takzvaných zvláštních škol, které kvůli možné diskriminaci doporučuje Evropská unie. V chudém regionu, jakým Chodovsko je, by to ale údajně znamenalo vážný problém.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme