Chomutov myslí boj s prostitucí vážně. Jednu ženu už vykázal z města

V Chomutově přitvrdili v boji s prostitucí. Město jako první v republice využilo své nové pravomoci, a minulý týden dokonce vykázalo jednu prostitutku ze svého území.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prostituce (ilustr. obr.)

Prostituce (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ženy ale od silnice na hraniční přechod s Německem zatím nezmizely. Jen se přesunuly o několik desítek metrů dál.

Lipská ulice vede po staré silnici k hraničnímu přechodu Hora sv. Šebestiána. Před dostavbou nové silnice k hranicím byla velice rušná ulice, nyní je spíše klidná.

Zde asi deset metrů od cedule oznamující konec města postávají dvě ženy, které mávají na projíždějící auta.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Chomutově natáčel redaktor Jan Beneš

Podle zkušeností místních čekají ženy za cedulí s nápisem Chomutov jen do setmění. S pozdější hodinou si stoupají těsně před ni. Na rovném úseku je to pro ně víc bezpečné než v lesní zákrutě.

Před cedulí ale stát nesmí, zakazuje jim to vyhláška. Strážníci sem proto jezdí častěji.

„Prostitutky jsou jen na té ulici, takže tam máme zvýšenou kontrolu,“ říká strážník Filip Prokeš. Jenže ženy se po odvezení na služebnu městské policie na místo vrací a udělené pokuty za porušení vyhlášky neplatí.

Zdejší magistrát proto zpřísnil trest a za porušení vyhlášky vykazuje za hranice města. První prostitutku s trvalým pobytem v Litvínově magistrát už vykázal. Ta se na to samé místo ale vrátila hned druhý den. Teď jí hrozí až tříleté vězení.

V případě této prostitutky, která má bydliště jinde než na území města, je možné ji vykázat z celého území města.

Vykázání z města mohou být kromě prostitutek také drobní zloději nebo vandalové. Pokud ale mají trvalé bydliště v Chomutově, magistrát jim pobyt na celém území města zakázat nemůže.

Takovému občanu nejde zakázat pobyt na celém území města, respektive jde mu zakázat pobyt tam, kde nemá trvalé bydliště. Musí město respektovat, že jsou určité městské zóny, musí být nastavena pravidla, do kterých těch zón ten občan nemůže.

Ombudsmanovi se to nelíbí

Chomutovští se ale k vykazování z města za porušení vyhlášek staví skepticky. Mnou oslovení lidé si myslí, že se vykázaní dříve nebo později do města nebo na místo, kde porušili vyhlášku, zase vrátí.

To, že úředníci magistrátu mohou rozhodnout o vykázání z města, se nelíbí ani ochránci lidských práv Pavlu Varvařovskému.

„Samotné to ustanovení umožňující za některé přestupky správním úředníkům někoho vykázat za hranice města, běž si krást k sousedům, se třeba dá říct, to je věc pro soud, aby uložil zákaz pobytu, a nikoli pro radnici,“ říká Varvařovský.

Ombudsman je dokonce přesvědčen o tom, udělení zákazu pobytu ve městě je ze strany radnic a magistrátů protiústavní. Jak zpřísnění trestu za nerespektování vyhlášky v Chomutově bude úspěšné, ukáže až čas.

Jan Beneš, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme