Chomutovská radnice kvůli zabavování sociálních dávek bojuje s exekutorem

Chomutovská radnice, která minulý rok nechala v exekuci zabavovat část sociálních dávek svým dlužníkům, teď sama s exekutorem bojuje. Město totiž nevyhovělo výzvě, aby složilo zálohu na náklady neúspěšných exekucí. Exekutor proto všechna řízení zastavil a Chomutovu přeúčtoval všechny náklady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

exekuce (ilustrační foto) | Foto: a-kontra.net

Před rokem chomutovská primátorka Ivana Řápková slibovala tvrdý postup proti dlužníkům. Došlo tak i k zabavování sociálních dávek. Příjemci sociálních dávek si ale stěžovali u soudu, který pak nařídil zabavené dávky vrátit. Exekuce proto musela začít od začátku.

U některých dlužníků ale už nebylo kde brát, neměli nic než právě sociální dávky. Exekutor Jan Paraska tak vyzval radnici, aby ve třídenní lhůtě složila zálohu na náklady exekuce, která však mnohdy přesahovala výši samotné dlužné částky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chomutovská radnice bojuje s exekutorem. Případ přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu Martin Drtina.

Radiožurnál má k dispozici část spisu, kdy v jednom konkrétním případě je vymáhán dluh za 424 koruny, a město mělo na náklady této exekuce zaplatit zálohu 900 korun.

Exekutor zastavil exekuci

Chomutovská radnice výzvě exekutora nevyhověla. Požádala o prodloužení lhůty, protože zmíněné usnesení dostala v pátek do datové schránky a už v pondělí jí vypršela lhůta. Exekutor Paraska na tuto žádost nebral ohled a rovnou exekuci zastavil.

Využil tak novinky, kterou mu od ledna dává novela exekučního řádu. Díky tomu může i bez souhlasu soudu řízení zastavit a náklady chtít po oprávněném.

V případě chomutovské radnice exekutor požaduje 7800 korun za každý případ, kterých bylo celkem 1039, a město by mu tedy mělo zaplatit 8 milionů 112 tisíc korun.

Paradoxně tak magistrát nejenže svoji pokladnu neobohatil o vymáhané nedoplatky, ale za exekuce zřejmě sám zaplatí. To v případě, že usnesení exekutora potvrdí i ústecký krajský soud, ke kterému se město odvolalo.

Martin Drtina, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme