Chomutovská radnice proslula hlavně tvrdým postupem vůči dlužníkům

Především díky razantním krokům proti neplatičům se o chomutovské radnici mluvilo téměř všude. Její vedení si totiž pozvalo exekutora, který lidem sáhl i na sociální dávky. Jedni tomu fandí, jiní to kritizují. Ostrý boj proti dlužníkům však není to jediné, čím se město snažilo o větší klid a bezpečnost v chomutovských ulicích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chomutov, náměstí

Chomutov, náměstí | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

Spolu s Miroslavem Korandou, ředitelem chomutovské pobočky organizace Člověk v tísni, stoupáme po schodech v domě v ulici Dukelská. Bydlí tady lidé, kteří neplatili nájem v městských bytech, a tak tady vzniklo v podstatě ghetto.

Zástupci Člověka v tísni sem pravidelně chodí: dohlížejí na docházku dětí, kontrolují pořádek, pomáhají místním se splácením jejich dluhů i hledáním zaměstnání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předvolební reportáž Lucie Husárové z Chomutova

V Dukelské bydlí také Valentina Koňová. I jí pomohl Člověk v tísni najít bydlení a práci a teď s ní vyřizuje na úřadech umoření dalšího dluhu.

„Mám platit ten dluh nějak 420 a něco a celková částka je 9700 a něco."
A za co je ten dluh?
„Právě já nevím. Mně o peníze nejde, já to dám ... no ale odkud vezmu na vodu a na nájem? Teď mi strhávají po 300 a beru 3300.“

Situace v Chomutově eskalovala poté, co radnice přikročila v rámci akce Kruh bezpečí k razantnímu řešení: pozvala exekutora a notorickým dlužníkům nechala sebrat sociální dávky. Podle Miroslava Korandy však tento krok nepomohl.

„Tady se používala ta jakoby mediálně zajímavá řešení, nikoliv ta opravdu fungující řešení. V tom je ten problém. Těm, kdo žijí mimo Chomutov a dozvídají se o krocích místní radnice z novin, to může být někdy velmi sympatické.“

„Ale opravdu se teď poslední dobou střetávám s tím, že běžní Chomutovani, kteří se o politiku nějak zásadně nezajímají, tak už pochopili, že to všechno byla opravdu jenom kampaň a nějaký zastírací manévr,“ říká Koranda.

Stojíme před chomutovskou radnicí, která svému účelu slouží už od začátku 17. století a poslední čtyři roky je z pozice náměstka a radního za její kroky odpovědný i Pavel Karel Markvart.

Chomutovská radnice | Foto: Tomáš Šácha

„Ale já si doteď myslím, že to rozhodnutí bylo správné a že jestliže někdo neplní své povinnosti a přitom využívá toho práva pobírat sociální dávky od státu, to znamená využívá toho práva být součástí té sociální sítě, tak prostě musí počítat s tím, že bude nějakým - třeba i takovým radikálním způsobem - donucen ty povinnosti si plnit jako všichni ostatní,“ říká radní za ODS Pavel Karel Markvart.

Opoziční zastupitelka Džamila Stehlíková ze Strany zelených s exekucemi sociálních dávek rozhodně nesouhlasí. Stávajícímu vedení radnice však zároveň neupírá jiné zásluhy.

„Velice tvrdě postupuje proti hazardu, což vítám, protože mnoho sociálně slabých občanů utrácelo svoje peníze právě v místech, která ruinovala jejich rodiny. A v neposlední řadě přistoupila k revitalizaci sídlišť, kde opravdu ty problémy sociálního vyloučení jsou nejvýraznější,“ zdůrazňuje Stehlíková.

Chomutovská radnice bojuje proti výherním automatům vytrvale. Vydala vyhlášku, která v některých místech ve městě zakazuje provozovat herny a s tímto druhem automatů. Povolení pro videoterminály, které přijímají i bankovky a platební karty, však vydává ministerstvo financí, a město tak samo nemůže jejich počet ovlivnit.

Radnice tak letos využila nové možnosti zákona a videoterminály zpoplatnila. Takto vybrané peníze jsou na podporu sportu a kultury ve městě.

Lucie Husárová 1, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme