Chov koní pro práci v lese se Šumavě nevyplatí, chladnokrevníci ale z parku nezmizí

Podnikání s chladnokrevnými koňmi se šumavskému parku nevyplatí. Projekt „Návrat chladnokrevných koní na Šumavu" proto končí, vedení parku ale hledá nové způsoby, jak koně na Šumavě uplatnit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kůň

Kůň | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Kočí Jiří Dráb ještě donedávna pomáhal se svojí sedmiletou klisnou slezského norika těžit dřevo v lesích nedaleko Modravy. O návrat chladnokrevných koní se pokusila správa šumavského parku.

Chtěla šetřit přírodu, zachovat genofond koní a dát lidem práci. Projekt „Návrat chladnokrevných koní na Šumavu" ale končí.

Chov koní na práci v lese je pro správu parku prodělečná činnost. Roční náklady na provoz se pohybují kolem 2,5 milionu korun. Výnos z projektu je ale jen půl milionu korun.

Správa NP a CHKO Šumava k projektu teď přistupuje novým způsobem. Hodlá zvýšit a dlouhodobě garantovat objemy dříví přibližovaného koňmi ve vhodných a pro koně optimálních lokalitách.

Zároveň chce podpořit soukromé podnikatele s chladnokrevnými koňmi podnikajícími v turistickém ruchu. Tak bude návrat chladnokrevníků ekonomičtější a také trvalejší.

Zaměstnance, kteří se ještě teď starají o koně, Správa propouštět nehodlá. Naopak, našla pro ně plnohodnotné uplatnění.

Jitka Cibulová Vokatá, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme