Chov králíků se stále více vyplácí. Chovatelů proto přibývá

Chov králíků se drobným chovatelům stále více vyplácí. Nejenže ušetří peníze za maso, ale v poslední době se jim náklady na chov sníží i díky příznivé ceně za surovou kůži. Její výkupní cena je v současné době historicky nejvyšší. Za jednu králičí kůži teď chovatelé dostávají v průměru 20 až 30 korun. Výrobci z nich pak například šijí rukavice nebo kožichy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dušan Papež vykupuje kůže například každou neděli v Kolíně - Štítarech | Foto: Pavel Pavlas

Dechovka a hlas oznamující výkup kůží z amplionu na voze vykupující firmy se teď na našich vesnicích ozývá stále častěji.

Pan Josef z Kolína chová králíky několik let. 30 korun, které dostává za jednu surovou kůži, ho těší. „Před několika lety byly za kůže dvě tři koruny. To se nedá vůbec srovnat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zájem o výkup králičích kůží zmapoval reportér Pavel Pavlas

Například ve středních Čechách, Ústeckém a Libereckém kraji vykupuje králičí kůže Dušan Papež. Drobných chovatelů králíků podle něj přibývá.

„Když jezdíme po vesnicích, hodně lidí se ptá, chtějí napínáky, zjišťují, jak se to vůbec dělá. Je toho dost,“ uvedl Dušan Papež.

A dodal, že se i mezi výkupci najdou lidé, kteří se na tom snaží vydělat za každou cenu. „Dávám 30 korun a pár kilometrů od České Lípy byl výkupce minulý týden a dával sedm korun.“

Sklad králičích kůží v Radimi u Kolína | Foto: Pavel Pavlas

Firmy ročně v České republice vykoupí okolo tří milionů surových králičích kůží, většina z nich pak putuje do zahraničí.

„Do Číny, USA, občas prodáváme i do Koreje. V České republice dneska funguje dá se říct jedna firma. Je to hlavně kvůli cenám a pružnosti platby,“ potvrdil Českému rozhlasu Oldřich Novotný, spolumajitel firmy Czech Rabbit Skins z Radimy u Kolína, která je největším výkupcem králičích kůží u nás.

Pokud zájem těchto zemí potrvá i nadále, cena za surovou králičí kůži by mohla ještě růst.

Pavel Pavlas, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme