Chovatel z Bruntálska bojuje po uštknutí kobry stále o život

Pětačtyřicetiletého muže z Bruntálska uštkla nebezpečná kobra monoklová při krmení. Sanitka chovatele odvezla v kritickém stavu do krnovské nemocnice, kde až do večera čekal na sérum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kobra | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Kamalnv

To není v Česku dostupné a lékaři si ho nechali poslat až z německého Mnichova. Sérum dorazilo zhruba ve 22 hodin. Zdravotníci přivezli hned šest dávek.

Chovatel z Dětřichova nad Bystřicí tak okamžitě dostal svou protilátku a nyní je v umělém spánku. Od té doby se stále čeká na to, kdy lék zabere, protože včera, když ho přivezli na ARO, byl ve velmi vážném stavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti dramatického převozu uštknutého muže do krnovské nemocnice vylíčila Kateřina Daňková

Jeho převoz do nemocnice provázely dramatické okolnosti. Okamžitě po uštknutí ho jeho příbuzný naložil do auta a jel naproti přivolané sanitce, protože šlo o minuty. Na půli cesty ale řidič havaroval - naštěstí bez zranění. A na záchranáře tak museli stejně čekat.

Když lékaři dorazili, muž ještě komunikoval, ale do Krnova ho už přivezli v bezvědomí.

Původně ho očekávali na speciálním pracovišti v Praze, kam ho měl transportovat vrtulník. Kvůli špatnému počasí ale nemohl odletět.

Jed může způsobit i následné komplikace

Jak přímo z nemocnice dopoledne hlásila reportérka Českého rozhlasu, má pacient podle informací primáře Mariána Olejníka v sobě už 4 dávky séra, ale z umělého spánku se ještě neprobudil.

Jeho stav je stabilizovaný, avšak dají se ještě očekávat další komplikace. Jed kobry monoklové je totiž silně neurotoxický. Působí na a nervovou soustavu a působit může i na činnost srdce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chovu exotických plazů u nás mluvil v Dopoledním Radiožurnálu Antonín Hnízdil z Terária Praha

Více se lékaři dozvědí, až pacienta probudí z umělého spánku

„Kobra monoklová patří mezi větší kobry, takže má poměrně velkou zásobu jedu, který účinkuje poměrně rychle,“ připomněl Antonín Hnízdil z Terária Praha. „Má to však více aspektů. Záleží na tom, kam vás had uštkne, kolik jedu od něho dostanete a v neposlední řadě záleží na zdravotním stavu a psychice.“

Boj se vzácným hadím jedem ale není pro krnovskou nemocnici nic nového. Vloni tam o život bojoval chovatel, kterého uštkla smrtelně jedovatá mamba černá.

Jeden z nejnebezpečnějších hadů tehdy při svém výpadu bleskurychle vpravil jed do teraristova prostředníku. I když mu teoreticky zbývalo jen několik desítek minut života, díky úsilí lékařů a také své kondici chovatel útok mamby téměř zázračně přežil.

Milan Kopp, Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme