Chovatelé v Ostravě musí očipovat své psy. Řada pejskařů je ale proti

Ostravané si letos musejí povinně nechat očipovat psy. Nařizuje to městská vyhláška. Co je v krajské metropoli novinkou, to v řadě jiných měst platí už několik let. Většina radnic ale chovatelům na čipy přispívá anebo jim alespoň snižuje poplatky za psy, ostravský magistrát ale nechal všechny náklady na majitelích zvířat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

psi

psi | Foto: Pavla Kopřivová

Některé ostravské městské obvody teď přepočítávají kasy a zvažují, že budou alespoň částečně chovatelům investici kompenzovat. Řadě pejskařů navíc nové nařízení vadí.

„Nejdřív slečna Nellynka. Šest roků, 2,2 kila. Já se jmenuji Petr Hadaščok. Finanční důvody nehrají hlavní roli, ale nechápu proč zvíře trápit,“ říká organizátor petice proti povinnému čipování psů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čipování psů v Ostravě se zajímala redaktorka Iva Havlíčková

Jorkšířku Nelly drží pod paží v přenosné tašce a je rozhodnutý, že do jejího malého těla čip vpravit rozhodně nenechá, i když s peticí neuspěje. „Je to cizí těleso vsunuté do krku zvířete. Každá bolest je zbytečná. Existuje ombudsman, budeme se bránit,“ tvrdí Hadaščok.

I podle důchodkyně Věry z Poruby, majitelky černého pudla, je čipování psů zbytečné. „Když to je povinné, tak budu muset. Jinak bych si ho nenechávala, protože ho nikde samotného nepouštím. Pořád chodí se mnou na vodítku,“ říká Věra.

Jednotný celonárodní registr

To chovatelka Květa, která má chovnou stanici jorkšírů, říká, že čip pro psy je něco jako technický průkaz pro auta.

„Vidím smysl v tom, že útulky jsou plné. Potom nelze dohledat majitele, nedá se dát nikomu ani pokuta za to, že třeba neměl psa zajištěného. Je hodně případů, kdy se psi zatoulají, může jich být víc, může být smečka a můžou někoho škaredě ublížit. Brala bych to jako povinnost u velkých psů, jako samozřejmost,“ vysvětluje Květa.

Veterinární lékař Jan Nytra čipuje psy už několik let. Jeho zkušenosti s čipováním jsou dobré, bolest srovnává například s vakcinací.

„Je to taková zaváděcí jehla a uprostřed je čip. Ten je velikosti zhruba do jednoho centimetru, 0,8 centimetrů. A zaváděcí jehla je tak ostrá, že to pejskové ani vůbec necítí,“ upřesňuje Nytra s tím, že čip se dává do podkoží a tam už zůstane celý život.

Dodává ale, že bez zavedení jednotného celonárodního registru zvířat čipování nepřinese takový efekt, jaký od něj radní očekávají.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme