Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře získá nový oblouk

Ke světoznámému chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře se vrátilo lešení. Odborníci tady začali rozebírat jeden z obřích opěrných oblouků, který zajišťuje statiku katedrály. Nový oblouk by se měl na chrámu objevit během podzimu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kutná Hora

Kutná Hora | Foto: Jan Burda | Zdroj: Český rozhlas

„Ostatní opěrné oblouky kutnohorské chlouby se restaurátorům podařilo opravit. Poslední kamenný prvek je ale v tak špatném stavu, že odborníci takřka jednohlasně rozhodli o jeho výměně. S něčím podobným zatím v Česku zkušenosti nemají, a tak patří výměna oblouku právě v Kutné Hoře k jistým unikátům,“ nastínil náročné práce výrobní ředitel práce zajišťující firmy Zdeněk Fučík.

„Z chrámu tak postupně mizí asi dvanáct tun těžkého kamene, který se už dnes dostane k restaurátorům,“ říká Dagmar Fundová, která při opravě kutnohorského chrámu svaté Barbory zajišťuje stavební dozor.

Pokud všechno půjde podle plánu, vrátí se odborníci s nově vyrobeným kamenným obloukem ke katedrále už koncem září.

Michal Trnka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme