Chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj se rozšíří už letos

Ještě letos plánuje ministerstvo životního prostředí rozšířit území chráněná zákonem. Chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj bude mít plochu celkem 400 kilometrů čtverečních. Přísnější ochrana přírody možná čeká po odchodu armády i Brdy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turistické léto - šestá výprava na Kokořínsko | Foto: Michal Plšek, Patrik Rozehnal

Ministerstvo životního prostředí se chystá zpřísnit ochranu přírody v okolí Doks a oblast chráněná zákonem se tak rozroste na celkem 400 kilometrů čtverečních. S novým územím pod názvem Máchův kraj souhlasí také většina starostů okolních obcí.

„Vidí ho jako možnost zlepšení péče o přírodní a krajinné prostředí, které tam je opravdu unikátní,“ říká ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc.

„Jsou tam i rostliny, které nikde jinde na světě nerostou, třeba vstavač český. Hnízdí tam krásní ptáci jako je orel mořský nebo velký jeřáb popelavý, pták větší než čáp. Myslíme si, že institut CHKO mu pomůže i do budoucna,“ vysvětluje Pelc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek pro Víkendový Odpolední Radiožurnál o ochraně přírody připravila reportérka Lucie Husárová

Do dvou let chce ministerstvo životního prostředí dojednat s obcemi také vznik chráněné krajinné oblasti Brdy. Jádrovým územím má být vojenský újezd, který armáda opustí.

Podle ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny jsou dvě možnosti, jak brdskou přírodu chránit. „Jedna z variant nabízí komplex maloplošných chráněných území, různých typů přírodních rezervací a památek v kontextu ochrany krajiny přírodního parku,“ říká Pelc a pokračuje:

„Druhá nabízí vyhlášení chráněné krajinné oblasti v kontextu požadavku vlády. Vždy tím jádrovým územím pro toto CHKO je vojenský újezd, ale z hlediska reprezentativnosti toho krajinného prostředí a přírodních hodnot jsou tam přičleněna i území, která jdou mimo toto jádrové území.“

„Máchův kraj je ve velmi připravené fázi a pokud půjde vše dobře, tato nová CHKO by mohla být vyhlášena do konce letošního roku. Co se týká Brd, tam je jednoznačný jízdní řád, pokud tam má vzniknout CHKO, musí se to stát plynule s ukončením vojenského újezdu, což znamená asi rok 2014,“ uvedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a dodává, že celý projekt je třeba pečlivě připravit.

Starosta Strašic Jiří Hahner má v této otázce jasno: CHKO Brdy by v místě vojenského prostoru jednoznačně uvítal.

„Naše obavy směřují také k tomu, aby ve zmíněném zachovalém prostředí se neobjevila nějaké rekreační zástavba, aby se tam nezačaly budovat nějaké komerční objekty, které by narušily toto svérázné přírodní prostředí, kterého my si tady strašně vážíme,“ říká Jiří Hahner.

Lucie Husárová 1, Marína Dvořáková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme