Chrastavská vyhláška o regulaci hazardu inspirovala Mladou Boleslav

„Je to triumf pro všechna města v České republice,“ radoval se starosta Chrastavy, Michael Canov, z rozhodnutí Ústavního soudu. Ten podpořil chrastavskou vyhlášku týkající se regulace hazardu. Obce tak můžou rozhodovat nejen o umístění klasických výherních automatů, ale taky videoloterijních terminálů, na něž dosud nedosáhly. Zřízení terminálů sice povoluje ministerstvo financí, vedení obcí ale určí, kde je umístí. Chrastavským příkladem se chce řídit i Mladá Boleslav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herna (ilustrační foto) | Foto: Marián Vojtek

„My už jsme mailem požádali starostu Chrastavi o zaslání vyhlášky, protože se jí chceme inspirovat,“ řekl ve Stalo se dnes mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati z ODS.

„Mladou Boleslav trápí jako každé město v České republice hazard a měli jsme svázané ruce tím, že jsme doposud mohli řešit výherní automaty, ale videoterminály ne. Proto považujeme dnešní verdikt Ústavního soudu za průlomový,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS) .

Připomněl, že díky vyhlášce, která omezovala klasické výherní automaty, nevznikaly nové herny tohoto typu. Ale naopak vznikaly nové herny, kde se používaly právě videoterminály.

„Hodně nás trápilo, že když jsme zrušili nějakou hernu, tak místo ní vyrostla jiná, která využívala jiný princip herních automatů a de facto běžný občan to vůbec nepoznal. Rozdíl na první pohled není vidět,“ upřesnil.

Mezi problémy, které videoterminály způsobují na území města je podle něj například rušení nočního klidu či drobná kriminalita. „Myslím, že i tento typ hazardu rozbíjí rodiny, ničí společnost, proto by neměl být provozován,“ uvedl.

Chceme herny vytlačit do průmyslových zón

Podle ministerstva vnitra fungují videoterminály technicky na jiné bázi než klasické herní automaty, takže by se na ně měl vztahovat jiný povolovací režim. Ústavní soud ale tento argument neuznal.

„Já se ztotožňuji s názorem ÚS, který řekl, že ministerstvo bude nadále vydávat povolení na provozování loterijních videoterminálů, ale město by mělo určovat, kde budou umístěny. A my bychom nechtěli, aby byly herny a automaty v obytných zónách, rádi bychom je vytlačili do průmyslových zón,“ řekl primátor Mladé Boleslavi, Raduan Nwelati.

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme