Chřipka v Královéhradeckém kraji i nadále ustupuje

Chřipková epidemie je i nadále na ústupu. Počet nemocných se totiž i v tomto týdnu snížil. Přesto zůstávají některá zařízení či oddělení nemocnic uzavřená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chřipka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle aktuálního počtu nemocných, kterých ubylo ve všech věkových kategoriích, je už po epidemii. Hygienici evidují 1471 pacientů s chřipkou a akutními respiračními onemocněními na 100 tisíc obyvatel. V minulém týdnu to bylo zhruba o sto více. Nejvyšší je nemocnost na Jičínsku a Královéhradecku, nejméně nemocných zaznamenali na Náchodsku.

„Už v tomto týdnu se dá říct, že tu situaci ve výskytu akutních respiračních onemocnění a chřipky hodnotíme jako období po odeznění chřipkové epidemie s přetrvávajícím ojedinělým výskytem klinicky závažných výskytů chřipky,“ říká Eva Beranová z krajské hygienické stanice v Hradci Králové.

Naopak mírně přibylo závažných případů chřipky, údaje uvádějí 70 takových těžkých průběhů. Ty bývají spojené s hospitalizací, především kvůli vážným problémům s dýcháním. Pět z těchto případů skončilo úmrtím. V drtivé většině k tomu však dochází u lidí již oslabených, například jinými zdravotními potížemi, třeba srdečními, nebo velmi silnou obezitou a podobně.

Některá zdravotnická či sociální zařízení jsou stále uzavřená pro návštěvy. Návštěvy zatím ještě nesmí například do domova důchodců v Hradci Králové, který měl opatření zrušit tuto sobotu. Vedení domova ale po konzultaci s hygieniky už včera prodloužilo zákaz návštěv na neurčito s tím, že v pondělí se o možném skončení zákazu bude rozhodovat.

Jinak jsou podle posledních informací všechny krajské nemocnice i hradecká fakultní pro návštěvy opět přístupné, snad s výjimkou některých jednotek intenzivní péče. Například v Jičíně zákaz zrušili minulý týden, v Náchodě dnes.

Důležité i nadále je, aby lidé dodržovali už známé zásady, tedy dodržovali správnou hygienu a měli dostatek spánku a odpočinku, tekutin a vitamínů.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme