Chřipková epidemie na jihu Čech dál sílí, v nemocnicích jsou už desítky pacientů

Počet respiračních onemocnění u jihočeských obyvatel přibývá každý den. V pátek vyhlásili hygienici chřipkovou epidemii a ani o víkendu se nárůst nezastavil. V jihočeských nemocnicích teď leží de desítky pacientů s těžkým průběhem chřipky. Už třetí pacient na následky chřipky zemřel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařské vyšetření

Lékařské vyšetření | Foto: Tomáš Adamec

Zaměstnanci lékáren potvrzují nárůst zájmu o vitamíny, léky na teploty a potravinové doplňky na posílení imunity. Množí se i dotazy na tzv. antivirotika, léky Tamiflu a Relenza. Ty ovšem k dostání v tuto chvíli nejsou.

„Zatím nemáme informace o tom, že by například ředitelé škol nebo mateřských škol byli nuceni přistupovat k protiepidemickým opatřením typu uzavření školy třeba na dva na tři dny, což je v jejich kompetenci. Tato opatření spolu obvykle dopředu jako krajská hygienická stanice konzultujeme,“ říká František Kotrba z Krajské hygienické stanice.

„Téměř všechny nemocnice v jižních Čechách zakázaly návštěvy pro veřejnost a veřejnost nemůže chodit ani do celé řady domovů pro seniory a další zařízení,“ připomíná jedno z opatření.

Většina dospělých chodí s chřipkou do práce. Nechtějí přijít o peníze

Číst článek

Nákaze se podle něj dá předcházet dodržováním základních zásad, například častého mytí rukou. „A velkou lidskou ohleduplností. Když opravdu cítím, že mi není dobře, měl bych zůstat doma v posteli, neměl bych na veřejnost,“ vysvětluje Kotrba.

„Chřipka je vysoce infekční onemocnění, šíří se velice rychle a snadno vzduchem, tedy kapénkou infekcí, ale může dojít k nákaze i tím, že se dotknu nějakého kontaminovaného předmětu. Lidé by si neměli ani půjčovat mobilní telefony, sdílet nádobí nebo si půjčovat kapesníky,“ radí hygienik.

Nejvíce jsou chřipkou typu A ohroženi lidé, kteří už jsou nemocní a také senioři. Varování před respiračními onemocněními budou trvat i v následujících dnech a týdnech. Předpokládá se, epidemie bude vrcholit na přelomu ledna a února.

Chřipka - jak chránit sebe i své okolí | Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Mária Pfeiferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme