Chybou úředníka přišel Středočeský kraj o eurodotace na nákladné letecké muzeum

Stavba muzea letectví v Mladé Boleslavi se chýlí ke konci, chybí ale peníze. Středočeský kraj totiž v létě navzdory očekávaní nezískal stomilionovou evropskou dotaci, stavbu za zhruba 150 milionů korun přesto někdo z kraje povolil. Představitelé kraje a dalších institucí si dnes investičně náročnou stavbu prohlédli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova nového muzea letectví v Mladé Boleslavi | Foto: Jana Huzilová

Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák z ČSSD není podle svých slov nadšený, že kraj bude muset výstavbu muzea zaplatit.

„Přece jenom vyjde to na 150 milionů korun a kraj počítal s tím, že dostane peníze z Evropské unie, což se nestalo, takže jsem rád, že jsme tady i zastupitelé napříč politickým spektrem, protože to teď pěkně budeme muset zaplatit ze svého,“ řekl.

„Najdeme viníka. Podepsal to zaměstnanec úřadu. Já můžu pouze jednat podle toho, co mám, či nemám v rukou. Jestliže to podepsal zaměstnanec úřadu, jehož jméno já nesdělím, tak ten za to ponese vinu,“ dodal.

První zájemci by měli do nového muzea nahlédnout už na jaře. Od podzimu by pak měl návštěvníkům sloužit další investičně nákladný projekt, který dnes krajská delegace navštívila.

Sportovně rekreační areál má podpořit cestovní ruch

Na místě bývalého vojenského výcvikového prostoru Vrchbělá nedaleko Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku vzniká sportovně rekreační areál. Výstavbu za desítky milionů pokryje z velké části evropská dotace.

Areál má přilákat především in-line bruslaře a milovníky turistiky. K dispozici budou mít nejen zhruba sedm kilometrů dlouhou síť bruslařských drah, ale i moderní ubytovnu s restaurací a společenskými sály.

Vznikající areál ve Vrchbělé navštívila delegace kraje | Foto: Jana Huzilová

Z nové sportovně-rekreační oblasti by mělo těžit i město Bělá pod Bezdězem. Očekává se nárůst cestovního ruchu a několik desítek pracovních míst.

„Vzhledem k tomu, že tady bude hotel s restaurací, s kongresovým sálem, ubytování pro 60 lidí, tak si myslím, že tady řádově třeba 50 lidí najde práci,“ řekl starosta Bělé pod Bezdězem Jaroslav Verner z ODS.

Z dnešní návštěvy krajské delegace měl prý trochu strach, uklidnilo ho ale prohlášení hejtmana Řiháka, že stavbu uznává a že s jejím financováním by neměl být problém.

„Této stavbě jsem fandil, protože si myslím, že může do Bělé přinést další život, další návštěvníky,“ dodal Verner.

Jana Huzilová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme