Chýnovská jeskyně na Táborsku se pyšní „kaplí“

A teď se společně vypravíme do nitra země. Pozveme vás do Chýnovské jeskyně na Táborsku. Ta byla objevena už v roce 1863 při práci ve vápencovém lomu, jedná se o první jeskyni v tehdejší rakousko-uherské monarchii, která byla zpřístupněna veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chýnovská jeskyně

Otevíráme bránu jeskyně společně s jejím vedoucím Karlem Drbalem a sestupujeme po vlhkých kamenných schodech. Naším cílem je takzvaná kaple svatého Vojtěcha, kde na návštěvníky čeká překvapení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Kopřivy z Chýnovské jeskyně pro Radiožurnál.mp3

„Přivádíme sem návštěvníky do úplné tmy,“ říká Karel Drbal.

Pak se objevuje prostor, který svým tvarem připomíná kapli, což je nejkrásnější část Chýnovské jeskyně. Zdobí ji křížek, který sem byl umístěn na památku objevení jeskyně 14. června 1863, spolu s podpisem objevitele Jana Strnada.

Kaple je pozoruhodná i geologicky. „Když se podíváme na strop, uvidíme tam nádherné stropní hrnce, pod nimi je černá vrstva amfibolitu a dole jsou oranžové vápence, které vypadají jako lístkové těsto,“ popisuje Karel Drbal.

Jan Kopřiva, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme