Církev požádá o navrácení kroměřížského zámku a zahrad, žádost podá v nejbližších dnech

Kroměřížský Arcibiskupský zámek by se mohl po zhruba 65 letech vrátit církvi. O památku zapsanou na seznam UNESCO projevilo zájem olomoucké arcibiskupství. Žádost o navrácení zámku i zahrad podá v nejbližších dnech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arcibiskupský zámek v Kroměříži | Foto: Alice Vítková

„Ke kroměřížskému zámku rozhodně mám velmi kladný vztah, protože jsem patriot. Všeobecně nejsem příznivec těchto restitucí,“ říká paní Věra. V Kroměříži žije desítky let a případný návrat zámku a zahrad pod křídla církve se jí nelíbí.

Pro turisty by změna vlastníka nic nezměnila, snaží se mírnit emoce mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka: „Chceme, aby to byla památka, do které mohou zajít lidé, kteří si ji chtějí prohlédnout.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Olomoucké arcibiskupství požádá o navrácení Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Podrobnosti zjišťoval redaktor Pavel Sedláček

Církvi by se zamlouval model, kdy by ona zámek a zahrady vlastnila a památkáři by vše provozovali jako doposud. Šéf pro moravské hrady a zámky Jan Slezák ovšem připomíná, že podle statutu památkářů lze spravovat jen státní majetek.

„Tam by se muselo něco změnit mezi státem a církví, abychom mohli spravovat i jiný než státní majetek. To jedna věc a druhá věc je, že správa zámku stojí zhruba deset milionů ročně, bez toho, co si zámek vydělá. Takže nevím, zda stát bude ochotný dál přispívat na provoz zámku, pokud nebude státu,“ vysvětluje.

Celá věc má několik rozměrů. Například jen za posledních dvacet let zaplatil stát stovky milionů za opravy zámku. Z evropských dotací se momentálně za 350 milionů korun revitalizují obě zahrady.

„Vstup do podzámecké zahrady, že by se platil a podobně. To už si myslím, že by návštěvníky postihlo a hlavně občany, kteří to tak jaksi berou za své,“ připomíná kroměřížská starostka Daniela Hebnarová z ODS.

Kroměřížský kastelán Martin Krčma odmítá předjímat další vývoj. „Nás to překvapilo i nepřekvapilo. Jestliže nesete v názvu po celou dobu historie Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži, tak asi není překvapující, že je to majetek, na který má církev právo minimálně historické. Překvapilo nás to z pozice toho, že to rozhodnutí přišlo takto až na poslední chvíli, těžko se k tomu dál vyjádřit,“ říká.

Změna vstupného, zpoplatnění Podzámecké zahrady, případně snaha pronajímat zámek státu. K těmto věcem se zatím církev vyjadřovat nechce.

O případném navrácení zámku olomouckému arcibiskupství by se mělo rozhodnou během půl roku.

Nádvoří Arcibiskupského zámku v Kroměříži | Foto: Alice Vítková

Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme