Čistírna odpadních vod v České Vsi na Jesenicku nejede kvůli mrazům naplno

Extrémní mrazy způsobily havárii v čistírně odpadních vod v České Vsi na Jesenicku. Protože třetina dosazovacích nádrží zamrzla, zkolabovalo zařízení na shrabování kalů z hladiny. Pracovníci teď musí bedlivě sledovat, zda se nehorší kvalita odtoku do řeky Bělé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce čistírny odpadních vod v Novém Bydžově | Foto: Roman Čechura

O pár kilometrů dál využívají vodní tok Poláci jako zdroj pitné vody. Jak Český rozhlas na místě zjistil, zatím k žádnému znečištění nedochází.

„Tady už se nečistí, tady už se jenom usazuje kal. Snažíme se regulací nátoku do nádrží dosáhnout toho, aby kal nevystoupal až k odtokovým žlabům, kterými má odtékat vyčištěná voda,“ popsal stav u první nádrže vedoucí čističky Lumír Proske.

Přehrát

00:00 / 00:00

V areálu poškozené čističky v České Vsi natáčela reportérka Andrea Švubová

Na nádrži je vidět čistý led, chybí tu takzvaná pádla, která normálně shrabují kaly, ale kvůli zamrzající hladině byla vystavena nadměrné zátěži. Lepší je situace u druhé nádrže.

„Stalo se to v nočních hodinách a jeden člověk má na starosti celou čistírnu od přítoku až po odtok, takže nemůže být všude. Tady už zareagoval rychleji a naštěstí to vypnul dřív, než to stačilo dojít k větším škodám jako u první nádrže,“ vysvětlil Proske.

Mistr provozu Petr Hošek doplnil, že laborantka každý den odebírá vzorek z nádrží a bedlivě sleduje kvalitu vody. Největší riziko hrozí, až se oteplí a vodohospodáři se pustí do opravy nádrží.

Andrea Švubová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme