Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové neobnovila provoz

Už den a půl tečou splašky z kanalizace ve Dvoře Králové rovnou do Labe. Tamní čistírna odpadních vod včera kvůli sporu s městem o cenu za čištění uzavřela svůj provoz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opravená čistírna odpadních vod v Nepomuku | Foto: Plzeňský kraj

I dnes kontrolovali vzorky vody inspektoři životního prostředí, ale žádné opatření, které by nařídilo chod čistírny znovu obnovit, nevydalo.

Dnes už podruhé kontrolovali vodu v řece také pracovníci vodoprávního úřadu. Prostřednictvím krajského úřadu udělil provozovateli pokutu za porušení zákona. A ačkoli stát může nařídit i tzv. veřejnou službu, v případě dvorské čističky tak neučinil. Nejsou prý k tomu zatím důvody uvedené v zákoně.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpolední Radiožurnálu se kauzou zabývala redaktorka Jiřina Mužíková

Pokutu může dostat i samotné město. Další jednání o ceně – tedy jádru sporu – bude mezi radnicí a provozovatelem zítra.

Splašky ze Dvora Králové kvůli sporu města s čistírnou dál tečou do Labe

Číst článek

Firma WWTP DKNL tvrdí, že od počátku roku 2009 s ní město o platbách za čištění odpadních vod prakticky nekomunikuje. Město cenu požadovanou firmou platit odmítá. Spor o cenu řeší finanční úřady i soudy, které ale zatím žádný závěr nevydaly. Radnice na zastavení provozu čističky reagovala podáním trestního oznámení pro podezření z trestných činů poškození a ohrožení životního prostředí a obecného ohrožení.

„Do řeky tečou látky, které vyprodukují občané města Dvora králové nad Labem. Bohudíky, že ve městě není velký průmysl, který by se podílel na znečištění z velké části. To znamená: splašky, fosfáty, dusíky, nerozpuštěné látky,“ řekl Českému rozhlasu ředitel čistírny Aleš Morávek.

Milan Kopp, Jiřina Šmídová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme