Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové neobnovila provoz

Už den a půl tečou splašky z kanalizace ve Dvoře Králové rovnou do Labe. Tamní čistírna odpadních vod včera kvůli sporu s městem o cenu za čištění uzavřela svůj provoz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opravená čistírna odpadních vod v Nepomuku | Foto: Plzeňský kraj

I dnes kontrolovali vzorky vody inspektoři životního prostředí, ale žádné opatření, které by nařídilo chod čistírny znovu obnovit, nevydalo.

Dnes už podruhé kontrolovali vodu v řece také pracovníci vodoprávního úřadu. Prostřednictvím krajského úřadu udělil provozovateli pokutu za porušení zákona. A ačkoli stát může nařídit i tzv. veřejnou službu, v případě dvorské čističky tak neučinil. Nejsou prý k tomu zatím důvody uvedené v zákoně.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpolední Radiožurnálu se kauzou zabývala redaktorka Jiřina Mužíková

Pokutu může dostat i samotné město. Další jednání o ceně – tedy jádru sporu – bude mezi radnicí a provozovatelem zítra.

Splašky ze Dvora Králové kvůli sporu města s čistírnou dál tečou do Labe

Číst článek

Firma WWTP DKNL tvrdí, že od počátku roku 2009 s ní město o platbách za čištění odpadních vod prakticky nekomunikuje. Město cenu požadovanou firmou platit odmítá. Spor o cenu řeší finanční úřady i soudy, které ale zatím žádný závěr nevydaly. Radnice na zastavení provozu čističky reagovala podáním trestního oznámení pro podezření z trestných činů poškození a ohrožení životního prostředí a obecného ohrožení.

„Do řeky tečou látky, které vyprodukují občané města Dvora králové nad Labem. Bohudíky, že ve městě není velký průmysl, který by se podílel na znečištění z velké části. To znamená: splašky, fosfáty, dusíky, nerozpuštěné látky,“ řekl Českému rozhlasu ředitel čistírny Aleš Morávek.

Milan Kopp, Jiřina Šmídová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme