Co nenajdeme, objednáme, láká první farmářská prodejna v Ostravě

Má sotva pár metrů čtverečních a jen pár proutěných nákupních košíků. Jeho předností jsou ale regály plné farmářských výrobků, před kterými se jejich konzervovaní konkurenti ze supermarketů můžou jít schovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První farmářské trhy v Břeclavi nabídly mimo jiné sýry | Foto: Hana Ondryášová | Zdroj: Český rozhlas

Do časů starých koloniálů s poctivými potravinami se můžete přenést zatím v jediné kamenné prodejně s regionálními výrobky v kraji. Několik měsíců funguje v centru Ostravy a zatím odolává tvrdé konkurenci supermarketů.

V miniaturním obchodě je atmosféra jako na trhu.

Prodavačka Renáta ukazuje na plné pulty a regály: „Máme tady sýry, farmářské mléko, uzeniny místních uzenářů, jogurty… No co si vzpomenete, to najdeme a co nenajdeme, objednáme.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V ostravském farmářském obchodě natáčela redaktorka Jana Jeckelová

Zatím u nich sice nebývají davy jako v supermarketech, své zákazníky si ale postupně nacházejí. Nejvíce táhnou čerstvá kuřata.

Do obchodu míří hlavně ti, kteří před mraženými polotovary a konzervanty ze supermarketů dávají přednost čerstvosti a kvalitě.

Sází na ně i farmář z Mořkova: „Jmenuji Tomáš Machač, děláme klasickou řezničinu, výrobky podle tradičních starých receptur.“

Lidí, kterým původ potravin není lhostejný, podle něj přibývá.

„Snažíme se udržet nějakou kvalitu tím, co bylo kdysi dobré. Nechceme to nějak měnit, nechceme to vylepšovat nějakými umělými přípravky. Na té chuti je to poznat. Je to schopný poznat i ten zákazník. Je schopný ocenit tu kvalitu oproti té kvantitě,“ uvažuje.

Ani v dalších větších městech v kraji už nebudou muset nadšenci poctivých potravin čekat, až farmáři rozloží na náměstích své stánky.

Postupně totiž přibudou další kamenné prodejny s atmosférou starého koloniálu, a to ve Frýdku-Místku, v Havířově a Opavě.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme