ČOI kontroluje v Plzni povánoční slevy. Našla už desítky pochybení

Sleva, výprodej, akce – takovými nápisy láká v těchto dnech zákazníky nejeden prodejce. Uváděné ceny ale nemusí vždy odpovídat částce, kterou pak lidé u pokladny skutečně zaplatí. Vyplývá to i ze zjištění České obchodní inspekce v Plzeňském kraji. Ta se právě teď na povánoční slevy zaměřuje a kontroly provádí každý den.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povánoční slevy srazily ceny zboží až o polovinu. Ne vždy ovšem zboži opravdu zlevní

Povánoční slevy srazily ceny zboží až o polovinu. Ne vždy ovšem zboži opravdu zlevní | Zdroj: ČTK

Krátce po deváté hodině vyráží dvě inspektorky ČOI do Sedláčkovy ulice v centru Plzně.

„Půjdeme do textilu. Navštívíme tři provozovny, kde se zaměříme na slevy,“ informuje Libuše Macešková. Podle ní si kontroloři prodejny nevybírají, trasu předem naplánuje vedení inspekce. Někdy i na podnět samotných zákazníků.

„Nakoupily jsme kabelku, dva svetry a náramek. Zboží se slevami, kde prodávající deklaruje slevy ve výši 50 procent nebo výprodej,“ hlásí inspektorka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na kontrolu povánočních slev vyrazila i redaktorka Monika Zettlová

„Po zaplacení kontrolního nákupu jsme provedly kontrolu účtování, která proběhla v pořádku. Sleva deklarovaná v procentech byla dodržena, takže potom jsme se zaměřily na značení textilu, původ, dovozce a kontrolu bižuterie. Neshledaly jsme žádné závady,“ shrnuje.

Prodavačka Zdeňka Weberová přesto přiznává, že ji kontrola zaskočila: „Česká obchodní inspekce překvapí vždycky. I když víte, že to máte v pořádku, tak se může stát, že něco opomenete. To je takový ten vnitřní strach. Jinak nic, jinak si myslím, že se snažíme, aby to bylo v pořádku.“

Při kontrole dalšího obchodu, tentokrát s převážně sportovním zbožím, už inspektorky pochybení našly. Netýkalo se ale slev.

„Mimo jiné jsme kontrolovaly informační povinnosti u výrobků. Sluchátka k poslouchání hudby, tam byly zjištěny nedostatky. Měla pouze cizojazyčné návody, nebyly v českém jazyce. Takže my to budeme ukládat na správní řízení,“ přibližuje Karolína Čermáková.

A pochybení přiznal i prodavač. „Půl roku tady dělala parta, která měla manko a tak dále, takže pochybení byly spousty. Vyměnili jsme celý personál, je kompletně nový,“ vysvětluje.

Hra s čísly a procenty

Od začátku roku provedla Česká obchodní inspekce na západě Čech už 80 kontrol. „Porušení zákona jsme shledali v necelé polovině všech kontrol. Přímo povánočních slev a výprodejů se týká zhruba třetina porušení zákona,“ konstatuje ředitel inspekce Jan Řezáč.

U slev podle něj dochází většinou ke třem způsobům pochybení. Nejčastěji obchodník nabízí slevu a u pokladny účtuje cenu původní.

„Druhé porušení je to, že deklaruje slevu a u pokladny účtuje nižší procentuelní slevu, než nabízí zákazníkovi. Třetí hra s čísly a procenty je taková, že obchodník navýší před slevou původní cenu a pak sníží zase zpátky a deklaruje to jako slevu,“ dodává Řezáč.

Kontroly budu pokračovat až do konce ledna. Už teď je ale jasné, že pokuty za klamání zákazníků během povánočních výprodejů přesáhnou na západě Čech milion korun.

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme