ČSSD v Olomouci vyhrála, ale vládnout budou jiní

V řadě měst a obcí v Česku pokračují intenzivní vyjednávání o tom, kdo s kým vytvoří po volbách koalici. Ne vždy přitom volební vítězství znamená také, že lídr příslušné strany stane v čele radnice. Ukazuje to příklad z Olomouce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomouc

Tam vyhráli sociální demokraté, koaliční smlouvu dnes ale podepíší ODS, TOP09 a KDU-ČSL. ČSSD tedy zůstane v opozici.

„V případě ČSSD šlo o relativní vítězství. Okamžitě po volbách začala koaliční vyjednávání. Sešli jsme se se všemi stranami, včetně ČSSD a na pravé straně politického spektra došlo poměrně rychle ke shodě. Většina nově zvolených zastupitelů preferuje vytvoření středopravicové koalice,“ vysvětlil vznik koalice primátor Olomouce Martin Novotný z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Novotný a Petr Nováček mluvili v Ozvěnách o nové koalici v Olomouci.

Obvinění, že ODS ignoruje vůli voličů, kteří zvolili ČSSD, odmítá:

„V Olomouci získaly pravicové subjekty více mandátů než levicové. Na české politické scéně nastala situace, že dvě pravicové strany usilují o stejný elektorát. V Olomouci získaly oba subjekty více než 38 procent hlasů, což je více než samotná ODS získala v minulých volbách.“

Podle starostových slov je situace výsledkem poměrného volebního systému a podle jeho slov je důležité, aby se spolu domluvili ti, co spolu dokáží spolupracovat.

ČSSD nemá partnery

„Spolupráce může být efektivnější, čím si jsou subjekty názorově bližší. A bez určité vzájemné osobní důvěry to také nejde. Pokud si to takto v Olomouci vyhodnotili, že bude lepší pravicová, než velká koalice, je to v pořádku. V Olomouci ale není koalice nijak silná, je tam 45 zastupitelů a koalice jich má 23,“ komentoval výsledky olomouckých voleb komentátor ČRo Petr Nováček.

V Olomouci se tak opakovala situace známá už z parlamentních voleb. ČSSD sice vyhrála volby, ale vládnou jiní.

„Na levici jsou vedle sociální demokracie jen komunisté. Existují i určitá levicová hnutí, ale ty jsou tak atomizovaná, že reálná spolupráce není možná. Současné vedení se navíc spojení s KSČM ostýchá. Sociální demokraté tak možná budou vyhrávat volby, ale těžko budou hledat partnery,“ dodal komentátor.

Václav Rojík, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme