Čtveřice gymnazistů z Mladé Boleslavi chce vybudovat cyklostojany a půjčovat kola

Studentům mladoboleslavského Gymnázia Dr. Josefa Pekaře se nelíbí, že ve městě je málo stojanů na kola. Se svým nápadem na vytvoření jejich sítě a půjčovny kol se proto přihlásili do soutěže studentských projektů, kterou organizovalo ministerstvo pro místní rozvoj. A soutěž vyhráli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtveřice úspěšných studentů z Gymnázia Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi s vyučující informatiky Renatou Bonhardovou | Foto: Jana Huzilová

„K projektu jsme se rozhodli, protože jsme se zamysleli, jaké problémy s dopravou v Mladé Boleslavi máme. A v první řadě jsou to problémy s dopravou v době dopravní špičky. Je problém najít místo k zaparkování a také je tady hodně cyklostezek, které by mohly být více využívány,“ vysvětluje jeden ze čtveřice úspěšných studentů Radim Bobek, proč se rozhodli právě pro tento projekt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vítězný studentský projekt přiblížila Jana Huzilová

Projekt studenti nazvali Zlepšení dopravní situace ve městě a navrhli v něm rozmístit po městě sedmadvacet stojanů s celkem třemi sty jízdními koly, která by si občané za drobný poplatek půjčovali.

„V podstatě se měl navrhnout projekt za peníze EU z regionálního programu Střední Čechy. Poslali jsme ho do krajského kola, prezentovali před komisí,“ doplňuje o projektu další ze studentů Jakub Růžička.

Čtyři studenty do týmu vybrala Renata Bonhardová, která na Gymnáziu Dr. Josefa Pekaře učí informační technologie:

„To byl opravdu nápad těch chlapců. Studenti měli zadané pouze tohle téma a vše sami vymysleli.“

Cyklistická infrastruktura (Ilustrační foto) | Foto: Auto*Mat

Čtveřice mladých autorů si dokonce vypočítala, že celý projekt by přišel zhruba na 15 milionů korun, půjčení kola na hodinu na dvacetikorunu.

S nápadem chtějí studenti oslovit vedení města. Na příští týden mají domluvenou schůzku s náměstkem mladoboleslavského primátora Jiřím Bouškou ze sdružení Volba pro Mladou Boleslav.

„I vzhledem k tomu že se snažím vytvořit koncepci cyklodopravy v Mladé Boleslavi, tak mě to oslovilo a máme na příští týden domluveno setkání, kde mi projekt odprezentují. A pak uvidíme, jestli a z jaké části bychom ho mohli zaimplementovat do celkového konceptu.“

Jana Huzilová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme