Čtyři až pět platů dostanou starostové, kteří ve volbách neobhájili své posty

Odstupné starostů, kteří neobhájili své pozice ve volbách, bude stát radnice stovky tisíc. Nárok mají na čtyři až pět platů podle toho, jestli dokončili celý rok ve funkci. Záleží na datu ustanovujícího zasedání, a v mnoha případech tak budou rozhodovat dny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

české peníze, bankovky | Foto: Eva Odstrčilová

Nezávislý starosta Františkova nad Ploučnicí o svém odchodu věděl dlouho předem, v letošních volbách totiž znovu nekandidoval.

Jaroslav Velebný nyní čeká, kolik peněz nakonec získá, a zda je dostane najednou nebo po částech.

„Odstupující starosta má nárok na jeden měsíční plat, plus za období, kdy působil ve funkci. Mělo by to být celkem pět platů. Pokud bude zastupitelstvo dřív, než on v roce 2010 nastoupil, tak to budou čtyři platy. Je to částka zhruba 100 až 120 tisíc,“ popsiuje Velebný a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Starostové, kteří své posty neobhájili ve volbách, dostanou čtyři nebo pět platů jako odstupné. Natáčela redaktorka Iva Zítková.

„Už jsem důchodce. Chci si užívat důchod, protože starosta, to slovo sedí, má starosti. Máte služební telefon, na který vás může kdykoliv někdo zavolat. Stalo se mi, že v roce 2012 na Štědrý večer jsem měl doma pejska, který se topil v řece a vytáhli ho hasiči.“

Přes vršek až k Terezínskému údolí jsme získali necelých 50 hektarů lesa, vyjmenovává jeden ze svých úspěchů starosta. Naopak k nezdařeným projektům patří cyklostezka Ploučnice.

„Převážná část je kalený štěrk, což teď dělá velké problémy. Když je to v kopci, tak štěrk spláchne voda. Cyklostezka stála přes 100 milionů,“ přiznává Velebný.

Problémy už ale bude muset vyřešit nové sedmičlenné zastupitelstvo, které povede obec se 400 obyvateli a asi třímilionovým rozpočtem další čtyři roky. Strana Františkováci při téměř 60procentní volební účasti získala 55 procent hlasů.

Iva Zítková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme